Skip to content

HOUNDSHOW 2021

Show Results - Hound Group

IRISH WOLFHOUND

Judge: Mr Anthony Murray

BEST OF BREED : 1018 AMOO, mr C & AMOO, MRS J Sade Rainbow
Dog CC : 1020 ANDERSON, Mrs C C & WHITE, Mrs A Whitglen Leader
Res Dog CC : 1019 AMOO, mr C & AMOO, mrs J Ch Sade Paris
Bitch CC : 1018 AMOO, mr C & AMOO, MRS J Sade Rainbow
Res Bitch CC : 1067 TEBBUTT, Mrs D Caredig Destiny
Best Puppy : 1045 HEATHER, Miss W Whiteorchard Aurora
Best Veteran : 1061 SHEPPARD, Mrs C & SHEPPARD, Dr C Ch Ch. Conmeryl Miss Scarlet for Goldswift
Best Special Beginner :

Class 366 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1042 HANLON, Mrs D Balnuith End of the Storm at Achnagonlan
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 367 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1056 REDFERN, Mrs D & REDFERN, Mr D Rainster Tomas
2nd: 1021 BARNES, Mrs H Hazianne's Law Enforcer
3rd: 1032 DAWSON, Mrs S Red Rock Canyon Of King Howard Legends At Shalico
Res:
VHC:

Class 368 YD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1058 SEVERN-KUMAR, Mrs M Gaelmarque Russet Roman
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 369 SBD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1031 DAWSON, Mrs F & DAWSON, Mr G Hydebeck Dream Tyme of Graefyn
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 370 UGD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1035 FOX, Mrs A NEWDIGATE MARLON BRANDO (A.I)
2nd: 1040 GRIMWOOD, Mrs J & GRIMWOOD, Mr A & GRIMWOOD, MR A BONAFORTES VALHALLA
3rd:
Res:
VHC:

Class 371 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: 1023 BRADLEY, Mr S Glengail Hhedwig
2nd: 1070 WEBB, Ms A Floydian Syracuse at Foinaven
3rd: 1031 DAWSON, Mrs F & DAWSON, Mr G Hydebeck Dream Tyme of Graefyn
Res:
VHC:

Class 372 LD (8 Entries) Abs: 1
1st: 1068 TEBBUTT, Mrs D Caredig Donovan
2nd: 1030 DAS PURKAYASTHA, Dr P & DAS PURKAYASTHA, Miss S Ballyphelan Asansol among Neckrebagh
3rd: 1022 BARNES, Mrs H Hazianne Parcial Eclipse
Res: 1066 TAYLOR, Mr J Gaeltarra Eireann Watson (Imp NLD)
VHC: 1049 MARSTON-POLLOCK, Miss S & MACAULAY, Mr J Ashgroave Foraster via Gartlove

Class 373 OD (6 Entries) Abs: 2
1st: 1020 ANDERSON, Mrs C C & WHITE, Mrs A Whitglen Leader
2nd: 1019 AMOO, mr C & AMOO, mrs J Ch Sade Paris
3rd: 1069 WEBB, Miss K Goldswift Mission Possible For Inkleyboys
Res: 1051 PATEMAN, Mrs D Ned Gaeltarra Eireann Galen (Imp NLD)
VHC:

Class 374 VD NO ENTRIES

Class 375 PB (3 Entries) Abs: 1
1st: 1045 HEATHER, Miss W Whiteorchard Aurora
2nd: 1044 HEATHER, Miss W Whiteorchard Ad Astra
3rd:
Res:
VHC:

Class 376 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1033 FORRET, Mrs S Valkiria Della Bassa Pavese at Culvercroft (Imp) I
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 377 YB (7 Entries) Abs: 0
1st: 1033 FORRET, Mrs S Valkiria Della Bassa Pavese at Culvercroft (Imp) I
2nd: 1037 GREGORY, Ms K Killoughery Khaos
3rd: 1060 SEVERN-KUMAR, Mrs M Gaelmarque Caroline
Res: 1059 SEVERN-KUMAR, Mrs M Gaelmarque Etheldreda
VHC: 1025 BRUCE, Mrs K Killoughery Talia

Class 378 SBB (2 Entries) Abs: 2

Class 379 UGB (4 Entries) Abs: 2
1st: 1034 FOX, Mrs A NEWDIGATE DORIS DAY (A.I)
2nd: 1026 CRAMPHORN, Mrs R Yelxba Bonnie
3rd:
Res:
VHC:

Class 380 PGB (3 Entries) Abs: 2
1st: 1024 BRUCE, Mrs K Goldswift Leap Of Faith
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 381 LB (7 Entries) Abs: 1
1st: 1067 TEBBUTT, Mrs D Caredig Destiny
2nd: 1027 CROSSE, Mrs A Goldswift Sweet Discovery
3rd: 1036 FOX, Mrs A BARRASSY'S COPYRIGHT JW
Res: 1046 HOLDER, Mrs M Sade Araya Mascotts JW
VHC: 1057 SAY, Mrs J Caredig Alis over Lynelouper

Class 382 OB (2 Entries) Abs: 1
1st: 1018 AMOO, mr C & AMOO, MRS J Sade Rainbow
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 383 VB (2 Entries) Abs: 1
1st: 1061 SHEPPARD, Mrs C & SHEPPARD, Dr C Ch Ch. Conmeryl Miss Scarlet for Goldswift
2nd:
3rd:
Res:
VHC: