Skip to content

BOURNEMOUTH CANINE ASSOCIATION CH. SHOW

Show Results - Gundog Group

IRISH SETTER

Judge: Miss B Johnson

BEST OF BREED : 2479 ROFFEY, Miss Suzy Sh Ch Gwendariff Lucy's Legacy
Dog CC : 2479 ROFFEY, Miss Suzy Sh Ch Gwendariff Lucy's Legacy
Res Dog CC : 2463 NEEDS, Mrs Anne & NEEDS, Mr William Covarney it takes Time
Bitch CC : 2487 STEWART, Mr Alec Sh Ch & Sp Ch Gwendariff Come Fly With Me
Res Bitch CC : 2422 CONDRON, Mr & Mrs G T & K E B COVARNEY LIL ' MINX
Best Puppy : 2421 CHORLEY- NEWTON, CHORLEY, FLINDERS, Mrs & Misses S Kerryfair Just Be
Best Veteran : 2485 RUSSELL, Mrs J Strathmead Huckleberry Of Settesoli
Best Special Beginner : 2474 PURVES, Mrs Victoria Grousehill Dream Boy

Class 1167 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 2421 CHORLEY- NEWTON, CHORLEY, FLINDERS, Mrs & Misses S Kerryfair Just Be
2nd: 2445 HOWLETT, Miss Roisin & PROWTING, Mr Mike Thendara Albatross
3rd:
Res:
VHC:

Class 1168 PD NO ENTRIES

Class 1169 JD (7 Entries) Abs: 1
1st: 2463 NEEDS, Mrs Anne & NEEDS, Mr William Covarney it takes Time
2nd: 2454 MACAULAY, Mr &Mrs K & LR HARREDS LACHLAN AT STYLERSETTS
3rd: 2471 PRANGLE, Miss Claire & RUTHERFORD, Mrs Patricia Clonageera Touch of Gold
Res: 2453 LAKE, Mrs Barbara Bluesprings Blarney
VHC: 2434 FOSTER, MRS S CHANTRIES BEL RE

Class 1170 YD (4 Entries) Abs: 0
1st: 2463 NEEDS, Mrs Anne & NEEDS, Mr William Covarney it takes Time
2nd: 2461 MURRAY, Mrs Deborah Bluebyeyou Love Affair At Derrydore
3rd: 2453 LAKE, Mrs Barbara Bluesprings Blarney
Res: 2416 BRAUNEROV√°, Ms Marie Caught Red-Handed Redweed Jun Ch
VHC:

Class 1171 ND (1 Entries) Abs: 0
1st: 2435 GARDINER, Mr A L & Mrs S A Harreds Dillon of Blaysdell
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1172 GD (7 Entries) Abs: 2
1st: 2413 BERESFORD, Mrs Marie Jetsetter Wind Of Dreams (Imp Rus)
2nd: 2444 HENDERSON, Miss H & SZWAJKOWSKI, Mr Michal & PIKE, Redclyst Pershing
3rd: 2483 RUSSELL, Mr Martin Lewis Curtis Melmara Montalbano
Res: 2466 PIKE, Mr D G & Mrs P A Redclyst the Celt
VHC: 2468 PINE, Mrs G H Seowns Snoops

Class 1173 PGD (8 Entries) Abs: 1
1st: 2411 ALLEN, Mr Geoff Tom & BOTT, Mr Paul & MORGAN, Mrs Quensha Just Like Fire
2nd: 2427 CROCKER, Mr B A & LEWIS, Miss C Riverbrue Wonderwall At Hernwood
3rd: 2433 FOSTER, MRS S GOLDNAVARM ENDURANCE AT SHANOAH
Res: 2455 MACDONALD, Mrs J Redclyst Head Full of Dreams
VHC: 2481 RORKE, Mrs J C Zakhan's The Red Le Baron

Class 1174 LD (10 Entries) Abs: 1
1st: 2492 WILLIAMSON, Mr Michael James & WILLIAMSON, Mrs Lin Bluesprings Picture This JW
2nd: 2462 NEEDS, Mrs Anne & NEEDS, Mr William Covarney Paco Rabanne at Stourford
3rd: 2469 PRANGLE, Miss Claire Heathclare American Dollar JW ShCM ShCEx
Res: 2456 MACDONALD, Mrs J Redclyst Maximus
VHC: 2465 PIKE, Mr D G & Mrs P A Redclyst Boris

Class 1175 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 2479 ROFFEY, Miss Suzy Sh Ch Gwendariff Lucy's Legacy
2nd: 2410 ALLEN, Mr Geoff Tom & BOTT, Mr Paul & MORGAN, Mrs Sh Ch Quensha Take A Bow
3rd: 2486 RUSSELL, Mrs J Sh Ch Lynwood Hocus Pocus At Settesoli JW
Res: 2464 MURISON, Mr & Mrs T Redclyst Javert
VHC:

Class 1176 VD (3 Entries) Abs: 1
1st: 2485 RUSSELL, Mrs J Strathmead Huckleberry Of Settesoli
2nd: 2464 MURISON, Mr & Mrs T Redclyst Javert
3rd:
Res:
VHC:

Class 1177 SBD/B (3 Entries) Abs: 2
1st: 2474 PURVES, Mrs Victoria Grousehill Dream Boy
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1178 MPB (3 Entries) Abs: 1
1st: 2459 MUGFORD, Mr & Mrs RC & JP Lynwood Rather Scrumptious
2nd: 2457 MAPLE, Mrs Lynne Pollnac New Miracle
3rd:
Res:
VHC:

Class 1179 PB (5 Entries) Abs: 0
1st: 2441 HART, Mr & Mrs Gill & Graham Gwendariff The Handmaid's Tale
2nd: 2459 MUGFORD, Mr & Mrs RC & JP Lynwood Rather Scrumptious
3rd: 2450 JONES, Mrs Lindsey & JONES, MR DAVID GWENDARIFF DIAMONDS WILL DO
Res: 2457 MAPLE, Mrs Lynne Pollnac New Miracle
VHC:

Class 1180 JB (3 Entries) Abs: 1
1st: 2439 HALL, Mrs K Glennara Cherry Cola JW
2nd: 2438 HADFIELD, Mrs M Covarney Time After Time For Marzanne
3rd:
Res:
VHC:

Class 1181 YB (4 Entries) Abs: 0
1st: 2451 JONES, Mrs R & JONES, Dr Hefin Gwendariff Dazzling Diva
2nd: 2418 BYE, Mrs G Bluebyeyou Love In A Mist
3rd: 2438 HADFIELD, Mrs M Covarney Time After Time For Marzanne
Res: 2443 HENDERSON, Miss H & SZWAJKOWSKI, Mr M Grenada Lofty Czerwony (Imp Pol)
VHC:

Class 1182 NB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2473 PURVES, Mrs Victoria Grousehill Penny Lane
2nd: 2438 HADFIELD, Mrs M Covarney Time After Time For Marzanne
3rd: 2443 HENDERSON, Miss H & SZWAJKOWSKI, Mr M Grenada Lofty Czerwony (Imp Pol)
Res:
VHC:

Class 1183 GB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2482 RORKE, Mrs J C Zakhan's Dream Believer
2nd: 2467 PIKE, Mr D G & Mrs P A & MACDONALD, Mrs J Redclyst Glenury Oiche Chiuin
3rd:
Res:
VHC:

Class 1184 PGB (6 Entries) Abs: 3
1st: 2491 WILLIAMSON, Mr Michael James & WILLIAMSON, Mrs Lin Bluesprings Sunday Girl
2nd: 2452 KENNEDY-SLOANE, Mrs G Twoacres Destiny
3rd:
Res:
VHC:

Class 1185 LB (8 Entries) Abs: 2
1st: 2422 CONDRON, Mr & Mrs G T & K E B COVARNEY LIL ' MINX
2nd: 2414 BOUGEN, Miss L Gwendariff Hot Ticket JW
3rd: 2430 EDWARDS, Mrs Susan Gwendariff Its Numero Uno At Bonhomie JW
Res: 2437 HADFIELD, Mrs M Covarney Estee Avec Marzanne JW
VHC: 2449 JONES, Mrs Lindsey GWENDARIFF CHILLI POWDER

Class 1186 OB (6 Entries) Abs: 3
1st: 2487 STEWART, Mr Alec Sh Ch & Sp Ch Gwendariff Come Fly With Me
2nd: 2415 BOUGEN, Miss L Gwendariff Lily the Pink
3rd: 2424 COX, Mrs Ro & COX, Mr Nigel Tiroen To The Moon And Back
Res:
VHC:

Class 1187 VB (3 Entries) Abs: 3