highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


Windsor 2011

Bedlington Terrier

Judge: Mrs J Hurley



BEST OF BREED : 6602 PYKHTAR Mrs E Balt & Eur World Int Ch Rus Airis Blue Volshebnik
Dog CC : 6602 PYKHTAR Mrs E Balt & Eur World Int Ch Rus Airis Blue Volshebnik
Res Dog CC : 6571 AMES Mrs S & Mr N Sharnor Faithful Falcon
Bitch CC : 6580 DAVIES Mrs S Honeymist Crazy Rhythm
Res Bitch CC : 6572 AMES Mrs S & Mr N Sharnor Emerald Electra JW
Best Puppy : 6578 DAVIES Mrs S Honeymist Sunny Delight
Best Veteran :
Best Breeder : Davies

Class 1777 VD/B (1 Entries) Abs: 1


Class 1778 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 6578 DAVIES Mrs S Honeymist Sunny Delight
2nd: 6615 WALSHAW, Mr M & Mrs J & RICHARDSON Mr P Janmark Jeremiah
3rd:
Res:
VHC:

Class 1779 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 6579 DAVIES Mrs S Honeymist Indigo Blues
2nd: 6595 MURBY, Miss H & HERATY Mr E Tasseltabs Timber
3rd: 6609 SMITH Mrs G Vakurblue Eggie Bread
Res:
VHC:

Class 1780 PGD (3 Entries) Abs: 2
1st: 6600 PALMER, Ms M & ROBERTS, Mr A & ROBERTS A Jetsway Captain Morgan
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1781 LD (6 Entries) Abs: 0
1st: 6573 BALDWIN, Ms S & BALDWIN Mr M Woolytop Zuks Hoolahan
2nd: 6583 GARBUTT Mr R & Mrs P Highdene Hitman At Aireview
3rd: 6576 CUMMING Mr & Mrs P Honeymist Blue Flame At Rocabec
Res: 6587 HARRIS Miss S Ratzwell Independence
VHC: 6605 RICHARDSON Mr C & Mrs C A Highdene Howzthat

Class 1782 OD (8 Entries) Abs: 1
1st: 6602 PYKHTAR Mrs E Balt & Eur World Int Ch Rus Airis Blue Volshebnik
2nd: 6571 AMES Mrs S & Mr N Sharnor Faithful Falcon
3rd: 6594 KARTANOVA M Rus Ch Bayron Sky Lord
Res: 6577 CUMMING Mr & Mrs P Rocabec Definitely Maybe
VHC: 6612 WALSHAW Mr M & Mrs J Ch Janmark Blue Encounter JW Sh.CM

Class 1783 GCDorB (2 Entries) Abs: 0
1st: 6592 KINNS Mrs N Burmington Truly Blue
2nd: 6589 HEWITT-TAYLOR Miss T Tobanie Earth Song
3rd:
Res:
VHC:

Class 1784 PB NO ENTRIES


Class 1785 JB (5 Entries) Abs: 2
1st: 6616 WILLIAMS Mrs L J & Mr P F Ystwythbay Rhapsody In Blue
2nd: 6584 GODDEN Ms M Vakurblue Bacon Buttie
3rd: 6601 PALMER, Ms M & ROBERTS, Mr A & ROBERTS A Ruffsfurze Meliha
Res:
VHC:

Class 1786 PGB (6 Entries) Abs: 0
1st: 6606 RICHARDSON Mr C & Mrs C A Highdene Hetti
2nd: 6585 GODDEN Ms M Seaofiron Where Angels Play
3rd: 6593 LACEY Miss J W Bowlingbrook Trick Or Treat
Res: 6618 WINSTANLEY, Mrs L & ALDERS Ms K Catchfraze Moment In Time
VHC: 6619 WINSTANLEY Mrs L Catchfraze What A Calamity

Class 1787 LB (8 Entries) Abs: 0
1st: 6607 RICHARDSON Mr C & Mrs C A Highdene High Society
2nd: 6610 THOMPSON Mrs J E Jetsway Absolut Bling
3rd: 6597 MURBY, Miss H & HERATY Mr E Honeymist String Of Pearls With Tasseltabs
Res: 6620 WINSTANLEY Mrs L Catchfraze Flirty Gertie
VHC: 6586 HARRIS Mrs C Ratzwell Dolly Mixture

Class 1788 OB (7 Entries) Abs: 1
1st: 6580 DAVIES Mrs S Honeymist Crazy Rhythm
2nd: 6572 AMES Mrs S & Mr N Sharnor Emerald Electra JW
3rd: 6581 DAVIES Mrs S Honeymist Midnight Star
Res: 6621 YEARLEY Mr S & Mrs A Ch Gnejnabay Gene Genie Gal at Lowbrook JW Sh.CM
VHC: 6614 WALSHAW Mr M & Mrs J Janmark Justin Time JW Sh.CM


Back