highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


Best in Show



Best in Show
Mr G Robertson & Ch Soletrader Peek A Boo (Best in Show), with Mrs Ann Hill (Secretary), Mr Espen Engh (BIS Judge), Mr Vince Hogan (Our Dogs), Mr Ron Ward-Davey & Mr Graham Hill (Secretary)

Reserve Best in Show
Allan & Harlow's Ch Allmark Fifth Avenue JW (Reserve Best in Show), with Mrs Gina Simpson (Show Manager), Mr Espen Engh (BIS Judge) & Mr Denys Simpson (Chairman)


BEST IN SHOW
Judge: Mr E Engh


BEST : 1559 ROBERTSON, Mrs S & DOHERTY Mrs W - Ch Soletrader Peek A Boo - BASSET GRIFFON VENDEEN (Petit) - Bitch
RESERVE : 2644 ALLAN N & HARLOW R - Ch Allmark Fifth Avenue JW - AUSTRALIAN SHEPHERD - Bitch
3rd :
4th :
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :

HOUND GROUP
Judge: Mr E Engh


BEST : 1559 ROBERTSON, Mrs S & DOHERTY Mrs W - Ch Soletrader Peek A Boo - BASSET GRIFFON VENDEEN (Petit) - Bitch
RESERVE : 2249 GREAVES, Mr R I & CROXFORD Mrs N D & Mr W S - Ch & Ir Ch Whittimere Platinum Sh.CM - NORWEGIAN ELKHOUND - Dog
3rd : 1506 ROBERTSON Mrs S - Ch Dyfrgis Latour With Soletrader (Imp) - BASSET FAUVE DE BRETAGNE - Dog
4th : 2117 PEACH Mr M J & Mrs G M - Kilbourne Teliah - DEERHOUND - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TOY GROUP
Judge: Mr Frank Kane


BEST : 478 REECE Mr D - Ch Copymear Celebration - CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - Bitch
RESERVE : 1166 PIKE Mrs J - Ch Breezelyn Dark N' Dazzlin - POMERANIAN - Dog
3rd : 895 JACKSON, Miss S & JACKSON Mrs R - Ch Benatone Gold Boots - MALTESE - Dog
4th : 680 LISTER Miss H M - Ch Florita Tipitina - ITALIAN GREYHOUND - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

PASTORAL GROUP
Judge: Mr R Oldham


BEST : 2644 ALLAN N & HARLOW R - Ch Allmark Fifth Avenue JW - AUSTRALIAN SHEPHERD - Bitch
RESERVE : 3408 MOTTRAM Miss L - Mybeards Wish - POLISH LOWLAND SHEEPDOG - Bitch
3rd : 3497 O'DWYER Mrs S - Blueaegean Aphrodite By Kalinski JW - SAMOYED - Bitch
4th : 3364 FINDLAY Miss C - Import Quality Dreams De Bayroeth De Eden - OLD ENGLISH SHEEPDOG - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

WORKING GROUP
Judge: Mr E Engh


BEST : 4758 POOLE, Mr & Mrs S & NAGRECHA, Mr T & GRAINGER Mi - Poolsway Just William - ST. BERNARD - Dog
RESERVE : 3946 MAIR, Mrs B & HARTLEY-MAIR Mrs C A - Meadowpark Whisper's Breeze - BERNESE MOUNTAIN DOG - Bitch
3rd : 3848 ELLIS Ms S - Ch Chayo All Eyes On Me - ALASKAN MALAMUTE - Dog
4th : 4358 BISHTON Mrs S J - Ch Jaydania Holly Wood - GREAT DANE - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TERRIER GROUP
Judge: Mr T Johnston


BEST : 5337 BARKER, Mr & Mrs A & J & AVERIS Mr J - Ch Fleet St Fire And Ice - IRISH TERRIER - Bitch
RESERVE : 5254 TINSLEY Mrs J G - Ch Cloverwood Royal George - DANDIE DINMONT TERRIER - Dog
3rd : 5382 DAVANI Ms C - Kebulak Man After Midnight - LAKELAND TERRIER - Dog
4th : 5357 DAVIES Mr P R - Ch Perrisblu Kings Ransome - KERRY BLUE TERRIER - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

GUNDOG GROUP
Judge: Mr F Whyte


BEST : 7231 CARRUTHERS, Mrs J & MCDANIEL Mrs C - Sh Ch Am Ch Whistlestop's Elements Of Magic - SPANIEL (IRISH WATER) - Dog
RESERVE : 7417 WHITEHEAD Mrs K A - Sh Ch Gunalt De Ice At Stridview - WEIMARANER - Dog
3rd : 6463 ROSE, Mr S & ROBINSON Mr P H - Sh Ch NZ Ch Robwyn Dreams Are Free At Ridanflight - POINTER - Dog
4th : 6982 CRUMMEY, Miss S & LYNN Mr J - Afterglow Pearl's A Singer - SPANIEL (AMERICAN COCKER) - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

UTILITY GROUP
Judge: Mr E Engh


BEST : 7615 ALEXANDER Mrs J - Ch Offordale Chevalier - DALMATIAN - Dog
RESERVE : 7962 JONES Mrs S M - Ch Tarendes See That Bear - LHASA APSO - Bitch
3rd : 7846 DUNHILL Mrs E - Ch Vormund Fashion Baby - JAPANESE SHIBA INU - Bitch
4th : 8121 LANGDON Mr P - Atastar Easy On The Eye - POODLE (STANDARD) - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :


Back