highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Weimaraner

Judge: Mrs A Carrington



BEST OF BREED : 1544 DYER, Mrs S & DYER Miss S Sh Ch Sharnphilly Awesome JW
Dog CC : 1544 DYER, Mrs S & DYER Miss S Sh Ch Sharnphilly Awesome JW
Res Dog CC : 1524 ADAMO Mrs L J Zakro Elvis Presley JW Sh.CM
Bitch CC : 1600 RUDDY Miss C Sh Ch Netherhill Vogue
Res Bitch CC : 1580 MORRIS Mrs T Sh Ch Kalimor Tula JW Sh.CM
Best Puppy : 1584 MYERS Mrs C G Ascarli Toffee Nose
Best Veteran : 1590 PARKER Mrs A M Enryb Party Planner At Rivertone JW
Best Breeder :

Class 415 MPD (6 Entries) Abs: 1
1st: 1587 O'BOYLE Mrs S Kruger Gem Of The Karoo
2nd: 1534 BRIGDEN Prof D Gunalt Limitless Of Braithwaite
3rd: 1567 KEMP, Miss K & BURGESS Mr M R Kuantan Crux
Res: 1613 STURROCK, Miss N & STURROCK, Miss J & STURROCK M Magregor Mohaka
VHC: 1539 COLLINS Mr D & Mrs K Spiritual Contemplation

Class 416 PD (8 Entries) Abs: 0
1st: 1610 SHOOTER Mr A & Mrs I E Ascarli Double Take To Shannigh
2nd: 1573 MASKELL, Mrs S & RAYNER Mr & Mrs C Gunalt Distinction For Brownbank
3rd: 1617 THWAITES, Mr A & WOODWARD-THWAITES Mrs L Gunalt Smooth Operator
Res: 1612 SNAITH Mrs T Ascarli Shop Around
VHC: 1533 BISHOP, Miss J & WEIR Mr I Risinglark Dante

Class 417 JD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1577 MILBY, Mr P & SNAITH Mrs T Teguise Guardia'n Spirit
2nd: 1572 MADDOX, Miss N & CONNERTY Mrs O Windlegrey Hush Hush
3rd: 1538 CHAPMAN Miss A Stormdancer Crossfire
Res:
VHC:

Class 418 YD (5 Entries) Abs: 0
1st: 1577 MILBY, Mr P & SNAITH Mrs T Teguise Guardia'n Spirit
2nd: 1536 CHANT Mrs M & Mr S Quadet Dacke
3rd: 1543 DOWNES Mrs S Quadet Dahl
Res: 1572 MADDOX, Miss N & CONNERTY Mrs O Windlegrey Hush Hush
VHC: 1527 BALCH, Miss A & BROMELL Mr N & Mrs H Rivertone Grandmaster Of Plymleigh

Class 419 PGD (6 Entries) Abs: 2
1st: 1588 PARKER Mrs A M Rivertone Jazz Singer
2nd: 1597 RINTOUL Mrs J & Mr A Silberstern Water Buoy
3rd: 1569 LESTER Mr P & Mrs E A Feldhund Argyros
Res: 1621 TURNER Miss J A Quadet Dargo at Rockleyan JW
VHC:

Class 420 LD (6 Entries) Abs: 3
1st: 1618 THWAITES, Mr A & WOODWARD-THWAITES Mrs L Gunalt Harris Hawk
2nd: 1614 THOMPSON Mrs P C Risinglark Oasis Dream
3rd: 1582 MUTLOW Mrs C Risinglark Hawk Wing JW
Res:
VHC:

Class 421 OD (10 Entries) Abs: 5
1st: 1544 DYER, Mrs S & DYER Miss S Sh Ch Sharnphilly Awesome JW
2nd: 1524 ADAMO Mrs L J Zakro Elvis Presley JW Sh.CM
3rd: 1595 PYOTT Mr T & Mrs P Netherhill Icon
Res: 1598 RINTOUL Mrs J & Mr A Silberstern Blue Blazer
VHC: 1583 MUTLOW Mrs C Morspirit Apollo

Class 422 VD NO ENTRIES


Class 423 GCD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1569 LESTER Mr P & Mrs E A Feldhund Argyros
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 424 MPB (8 Entries) Abs: 1
1st: 1571 MACLAINE, Miss J P & DICKSON Mr R Greyspirit Missy Sippi
2nd: 1628 YEWDALL Ms L Gunalt Adoptable to Ladwey
3rd: 1601 RUSTON, Miss M & GUNTON Mr W Rivertone Cupcake
Res: 1564 JEFFERIES Miss L C Graufreund Gift Of Grace For Silbermeer
VHC: 1599 ROWBURY Ms S A Minama Movin On With Stormdancer

Class 425 PB (12 Entries) Abs: 4
1st: 1584 MYERS Mrs C G Ascarli Toffee Nose
2nd: 1571 MACLAINE, Miss J P & DICKSON Mr R Greyspirit Missy Sippi
3rd: 1546 ELDERS, Miss J & WARD Mrs J Gunalt Gorjuss
Res: 1601 RUSTON, Miss M & GUNTON Mr W Rivertone Cupcake
VHC: 1615 THOMPSON Mrs P C Risinglark Enchanting

Class 426 JB (7 Entries) Abs: 1
1st: 1603 RUTLAND Mr A M & Mrs L I Khamsynn Carry On Camping
2nd: 1575 MILBY Mr P & Mrs C Teguise Angel Eyes
3rd: 1596 RAYNER Mr & Mrs C Gunalt The Look At Raystans
Res: 1555 GUMMERSON Mr & Mrs J Nagum Snow Fairy
VHC: 1624 WARD Mrs S G Khamsynn Carry On Cleo

Class 427 YB (5 Entries) Abs: 0
1st: 1558 HOLLINGS Mr S A & Mrs P Gunalt Perceive
2nd: 1579 MORRIS Mrs T Kalimor Casey JW
3rd: 1575 MILBY Mr P & Mrs C Teguise Angel Eyes
Res: 1622 WARD Mr & Mrs A K Akwamar Oriel
VHC: 1537 CHANT Mrs M & Mr S Quadet Disa

Class 428 PGB (8 Entries) Abs: 3
1st: 1589 PARKER Mrs A M Rivertone Trick Or Treat
2nd: 1565 JEFFERIES Miss L C Graufreund Garnet At Silbermeer
3rd: 1616 THOMPSON Mrs P C Risinglark Urban Sea
Res: 1561 HOLMES Mr A K & Mrs P J Gunalt Chiffon
VHC: 1556 HANLON, Miss T A & FISHER Mr L Katelands Class Action

Class 429 LB (15 Entries) Abs: 5
1st: 1593 POWELL Ms J M Madreliath's Renata
2nd: 1525 ADAMO Mrs L J Zakro Priscilla Presley
3rd: 1532 BEAGRIE Mrs A & Mr A Gunalt Listen To Feldhund JW
Res: 1576 MILBY Mr P & Mrs C Teguise Grace N Favour JW
VHC: 1559 HOLLINGS Mr S A & Mrs P Gunalt Delightful

Class 430 OB (12 Entries) Abs: 2
1st: 1600 RUDDY Miss C Sh Ch Netherhill Vogue
2nd: 1580 MORRIS Mrs T Sh Ch Kalimor Tula JW Sh.CM
3rd: 1545 DYER, Mrs S & DYER Miss S Sh Ch Sharnphilly Apprasil JW
Res: 1566 JONES Ms H S Khamsynn Canasta Sh.CM
VHC: 1560 HOLLINGS Mr S A & Mrs P Sh Ch Gunalt Contradiction

Class 431 VB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1590 PARKER Mrs A M Enryb Party Planner At Rivertone JW
2nd: 1627 WRIGHT Mr D & Mrs A Thrihyrne Poppycarew For Lassemista JW
3rd: 1620 TOSELAND Mr K & Mrs J M Satchville Phenomenal
Res:
VHC:

Class 432 GCB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1548 FILBY, Mr C & BROWN Ms A Sh Ch Desjiem Mary Christmas JW Sh.CM
2nd: 1603 RUTLAND Mr A M & Mrs L I Khamsynn Carry On Camping
3rd: 1620 TOSELAND Mr K & Mrs J M Satchville Phenomenal
Res:
VHC:


Back