highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Swedish Vallhund

Judge: Mrs C E Cartledge



BEST OF BREED : 9789 WEST Mr & Mrs Ch Starvon Roumour Has It
Dog CC : 9760 ETCHES, Mrs L & BAYLISS Ms J Ch Hurstfield Red Rayda Sh.CM
Res Dog CC : 9787 WEST Mr & Mrs Ch Starvon Reach For The Stars
Bitch CC : 9789 WEST Mr & Mrs Ch Starvon Roumour Has It
Res Bitch CC : 9788 WEST Mr & Mrs Starvon Valley Of Dreams
Best Puppy : 9779 PATERSON, Ms L J & WEST Mrs A F Starvon Wishful Thinking
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 2180 MPD (1 Entries) Abs: 0
1st: 9780 PEACOCK-JACKSON Mrs R Pepperthyme Golden Noble At Kirkholme
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2181 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 9779 PATERSON, Ms L J & WEST Mrs A F Starvon Wishful Thinking
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2182 JD (4 Entries) Abs: 0
1st: 9786 WEST Mr & Mrs Starvon Veni Vidi Vici
2nd: 9770 LEWIS Miss P D Starvon Vanquish
3rd: 9777 McKELLAR Mr N Stillmoor Denis the Menace
Res: 9783 PRICE Mrs J Starvon Uncle Sam at Coningsbear
VHC:

Class 2183 PGD (5 Entries) Abs: 3
1st: 9752 COOMBES Mrs S M Mystarz Flyer Of The Future
2nd: 9757 DODD Mrs D & Mr R Starvon Talk Of The Town
3rd:
Res:
VHC:

Class 2184 LD (6 Entries) Abs: 1
1st: 9768 KENT Mr & Mrs E Hurstfield Vital Shield
2nd: 9773 MAWER Miss E Hurstfield Vanadium Sylva At Inkerkall
3rd: 9749 BREWER, Mrs T & MANNING Mrs E Hurstfield Victory Spirit Of Toidi
Res: 9781 PHILLIPS Mr M A & Mrs K F Linmays Master Magician
VHC: 9750 BYRNE Mrs M Eriksfjord Jumping Bean

Class 2185 OD (5 Entries) Abs: 1
1st: 9760 ETCHES, Mrs L & BAYLISS Ms J Ch Hurstfield Red Rayda Sh.CM
2nd: 9787 WEST Mr & Mrs Ch Starvon Reach For The Stars
3rd: 9745 ALLSOP Mrs V J Ch Eldahastens Bobbo Viking (Imp) Sh.CM
Res: 9756 DICKINSON Mrs M & Miss L Pavon Maurice Chevalier (Imp)
VHC:

Class 2186 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 9771 LEWIS Miss P D Captain Fantastic Sh.CM
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2187 GCD NO ENTRIES


Class 2188 MPB (2 Entries) Abs: 0
1st: 9746 AMON Ms W Pepperthyme Golden Pippin
2nd: 9753 COOMBES Mrs S M Mystarz Grande Rio Lady
3rd:
Res:
VHC:

Class 2189 PB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9782 PHILLIPS Mr M A & Mrs K F Starvon Willamina
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2190 JB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9788 WEST Mr & Mrs Starvon Valley Of Dreams
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2191 PGB (3 Entries) Abs: 0
1st: 9748 BAYLISS Ms J Tridents Vanja At Hurstfield (Imp)
2nd: 9785 RICHARDS Mrs L Fantasi Lucy Locket of Palostras (Imp)
3rd: 9776 McKELLAR Mrs L Vallier Contralto
Res:
VHC:

Class 2192 LB (7 Entries) Abs: 2
1st: 9754 COOMBES Mrs S M Mystarz Flyer Fame N'fortune
2nd: 9774 MILLARD Mr C. J. Vastgota True Topaz For Karmore Imp Can
3rd: 9763 HARRILD Miss P Upton Enigma at Moonsfield
Res: 9751 CONWAY, Mr & WEST Mr & Mrs Starvon Tantrums and Tiaras
VHC: 9747 AMON Ms W Onderaan De Gele Berg Ylra At Pepperthyme (imp Nld

Class 2193 OB (7 Entries) Abs: 2
1st: 9789 WEST Mr & Mrs Ch Starvon Roumour Has It
2nd: 9755 COOMBES Mrs S M Mystarz Chivas Calypso
3rd: 9775 MITCHELL Mrs S E Castleavery Star Quality Among Wilmitch
Res: 9764 HARRILD Miss P Stillmoor Odin's Maiden at Moonsfield
VHC: 9758 DRINKWATER Mrs P J Candace Sea Of Dreams At Trykeira

Class 2194 VB (2 Entries) Abs: 1
1st: 9759 DRINKWATER Mrs P J Ch Trykeira Chona
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2195 GCB NO ENTRIES


Back