highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Spanish Water Dog

Judge: Mrs G Bowers



BEST OF BREED : 1497 GALBRAITH Ms D M Valentisimo's Neuschocoa
Best Dog : 1497 GALBRAITH Ms D M Valentisimo's Neuschocoa
Res Best Dog : 1495 EGGINTON, Mr N B & Mrs J C & EGGINTON Mr B J R Ch Sp & Swed Curioso De La Ribera Del Genil Del Va
Best Bitch : 1506 NAPIER Ms L Josalyn Juananci
Res Best Bitch : 1498 JOHNSON Mrs J A & Mr P G Espiritu Delsol At Cuatropatas
Best Puppy : 1487 CLAY-DAVIES Mrs J & Mrs J W Hollutrix Eloy
Best Veteran : 1505 NAPIER Ms L Briarlow Moby Del Tierradelmar
Best Breeder :

Class 401 MPD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1487 CLAY-DAVIES Mrs J & Mrs J W Hollutrix Eloy
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 402 PD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1487 CLAY-DAVIES Mrs J & Mrs J W Hollutrix Eloy
2nd: 1486 BLOOMFIELD Mrs J My Big Dream Kissntell (imp Bel)
3rd:
Res:
VHC:

Class 403 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 1494 EGGINTON, Mr N B & Mrs J C & EGGINTON Mr B J R Valentisimo's Tuvida
2nd: 1486 BLOOMFIELD Mrs J My Big Dream Kissntell (imp Bel)
3rd: 1499 JONES, Mr G K & LEIGHTON-JONES Mrs R E Espiritu De Ebro For Leightoness
Res:
VHC:

Class 404 PGD (6 Entries) Abs: 4
1st: 1504 NAPIER Ms L Josalyn Hernando Dylan
2nd: 1507 NEAL Mr & Mrs R Estrellana Davon
3rd:
Res:
VHC:

Class 405 OD (6 Entries) Abs: 2
1st: 1497 GALBRAITH Ms D M Valentisimo's Neuschocoa
2nd: 1495 EGGINTON, Mr N B & Mrs J C & EGGINTON Mr B J R Ch Sp & Swed Curioso De La Ribera Del Genil Del Va
3rd: 1482 BERRY Mrs G J Hollutrix Montez
Res: 1507 NEAL Mr & Mrs R Estrellana Davon
VHC:

Class 406 VD (2 Entries) Abs: 1
1st: 1505 NAPIER Ms L Briarlow Moby Del Tierradelmar
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 407 GCD (2 Entries) Abs: 0
1st: 1499 JONES, Mr G K & LEIGHTON-JONES Mrs R E Espiritu De Ebro For Leightoness
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 408 MPB (5 Entries) Abs: 0
1st: 1489 DONALDSON Mrs F Prizelands Sweet Lullaby
2nd: 1522 RIPPON Mrs B Prizelands Sweet Harmony
3rd: 1520 RAMSHAW Mr G G & Mrs J Hollutrix Lareina
Res: 1493 DURRANT Mr A F, Mr M & Mrs C J Glenturret Zambra
VHC: 1480 ABBOTT Mrs R Zulusky Am I Bovvered

Class 409 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1515 PRIDMORE Mrs S Valentisimo's Pacopili At Bellmoria
2nd: 1522 RIPPON Mrs B Prizelands Sweet Harmony
3rd: 1480 ABBOTT Mrs R Zulusky Am I Bovvered
Res:
VHC:

Class 410 JB (3 Entries) Abs: 0
1st: 1506 NAPIER Ms L Josalyn Juananci
2nd: 1496 EGGINTON, Mr N B & Mrs J C & EGGINTON Mr B J R Valentisimo's Tuvidal
3rd: 1488 CROWTHER Mrs C Espiritu De Zadorra Of Corve
Res:
VHC:

Class 411 PGB (12 Entries) Abs: 3
1st: 1498 JOHNSON Mrs J A & Mr P G Espiritu Delsol At Cuatropatas
2nd: 1508 NOAD Mr J & Mrs M Zambullidor Exhuberante
3rd: 1503 MEAKIN Mrs L. M Valentisimo's Tuvocucay
Res: 1509 NOAD Mr J & Mrs M Gordrubid De Ubrique (Imp)
VHC: 1511 PALUMBO Mrs C J Carbonnie Dona Conchita With Rainethyme

Class 412 OB (5 Entries) Abs: 2
1st: 1491 DONALDSON Mrs F Hillin Bella Nina Among Prizelands
2nd: 1484 BERRY Mr S Hollutrix Rio Grande
3rd: 1517 RAMSHAW Mr G G & Mrs J Briarlow's Jay Lowe Among Lochfain
Res:
VHC:

Class 413 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1516 RAMSHAW Mr G G & Mrs J Briarlow Amigo Para Siempre (Imp)
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 414 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1491 DONALDSON Mrs F Hillin Bella Nina Among Prizelands
2nd: 1510 NOAD Mr J & Mrs M Kingsreach Castana Zambullidor
3rd:
Res:
VHC:


Back