highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Spaniel (Clumber)

Judge: Mr G L Talbot



BEST OF BREED : 1269 BODEN Mr & Mrs D K Sh Ch Tweedsmuir Beautiful Dream Among Suelynda JW
Dog CC : 1273 BROOKSHAW Mrs S L Sh Ch Spice Twice Sir Tristan By Anbrook (Imp)
Res Dog CC : 1268 BODEN Mr & Mrs D K Tweedsmuir Klassic Edition Among Suelynda
Bitch CC : 1269 BODEN Mr & Mrs D K Sh Ch Tweedsmuir Beautiful Dream Among Suelynda JW
Res Bitch CC : 1297 NEWSHAM Mr J & Mrs M Anbrook Skylark At Brazenhill
Best Puppy : 1291 LANGRIDGE Mrs J Badgersmoon Miss Marple
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 323 MPD NO ENTRIES


Class 324 PD NO ENTRIES


Class 325 JD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1307 UNDERWOOD Mr G & Mrs D Studeem Rock The Kazbar At Laceygunn Ir J Ch
2nd: 1308 WARRINGTON Mrs S & Mr K Winhampton Nelson Eddy
3rd: 1289 KIRKMAN Mr W A, Mrs K & Miss S L Kirkara Battlin Billy
Res:
VHC:

Class 326 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1295 MONAGHAN Mr & Mrs P M Tweedsmuir Dambuster
2nd: 1308 WARRINGTON Mrs S & Mr K Winhampton Nelson Eddy
3rd: 1285 HUGHES, R D & BROOKSHAW, T C Anbrook Dizzy Heights
Res:
VHC:

Class 327 LD (5 Entries) Abs: 0
1st: 1301 QUEEN Mrs S R & Mr D Tweedsmuir Makaya
2nd: 1305 SUTHERLAND Mr G & Mrs E Eilandon Tom Pink JW
3rd: 1277 CORNWELL Mrs K Theannaareh Emerald
Res: 1265 ARMITAGE Mrs D J Nakuru Out of the Ashes
VHC: 1270 BRAWN Mr K H Anbrook Mountbatten Of Theannaareh

Class 328 OD (6 Entries) Abs: 1
1st: 1273 BROOKSHAW Mrs S L Sh Ch Spice Twice Sir Tristan By Anbrook (Imp)
2nd: 1268 BODEN Mr & Mrs D K Tweedsmuir Klassic Edition Among Suelynda
3rd: 1283 HOWARTH Mrs J Arkview The Thinker
Res: 1294 METCALF Mrs H Burnchild Isaac Knight of Hajacan Sh.CM
VHC: 1267 BIGHAM Mr B J & Mrs G C Tweedsmuir Golden Gun

Class 329 VD NO ENTRIES


Class 330 GCD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1265 ARMITAGE Mrs D J Nakuru Out of the Ashes
2nd: 1270 BRAWN Mr K H Anbrook Mountbatten Of Theannaareh
3rd: 1298 PETTITT Mr & Mrs R A Twigmore Jumping Jack Flash At Cefnithon
Res:
VHC:

Class 331 MPB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1276 CHARLESWORTH-IRONSIDE Mrs I M Mitanmat Shannon of Belcrum
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 332 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1291 LANGRIDGE Mrs J Badgersmoon Miss Marple
2nd: 1276 CHARLESWORTH-IRONSIDE Mrs I M Mitanmat Shannon of Belcrum
3rd:
Res:
VHC:

Class 333 JB (2 Entries) Abs: 0
1st: 1310 WILSON Mrs S A & Mis L L M Winhampton Naughty But Nice JW
2nd: 1278 CORNWELL Mrs K Winhampton Norah Jones
3rd:
Res:
VHC:

Class 334 PGB (6 Entries) Abs: 0
1st: 1297 NEWSHAM Mr J & Mrs M Anbrook Skylark At Brazenhill
2nd: 1286 JEFFERIES Mr J & Mrs K Jubilwell Jingle Bells
3rd: 1303 ROBERTS Mrs A Tioga Magic Spell
Res: 1279 CRAWFORD Mrs J Spindel's Garden Party At Minglas (Imp)
VHC: 1271 BRAWN Mr K H Tioga Enchanted

Class 335 LB (11 Entries) Abs: 3
1st: 1274 BROOKSHAW Mrs S L Anbrook Creme De La Creme
2nd: 1290 KIRKMAN Mr W A, Mrs K & Miss S L Eilandon Pink Penelope of Kirkara
3rd: 1304 SUTHERLAND Mr G & Mrs E Eilandon Pink Satin
Res: 1266 ARMITAGE Mrs D J Nakuru Destinys Child
VHC: 1299 PETTITT Mr & Mrs R A Clumbess Crackling Rose At Cefnithon

Class 336 OB (6 Entries) Abs: 1
1st: 1269 BODEN Mr & Mrs D K Sh Ch Tweedsmuir Beautiful Dream Among Suelynda JW
2nd: 1300 PICKERING Mrs J Greencourt Wish In The Mist
3rd: 1309 WILSON Mrs S A Winhampton Morag Mae
Res: 1287 JEFFERIES Mr J & Mrs K Sh Ch Jubilwell Whole Lotta Rosie
VHC: 1292 LINLEY Miss J H Uptown Girl By Sealumber JW

Class 337 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 1284 HUGHES Mr R D & Mrs A Anbrook Cider Cup
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 338 GCB (4 Entries) Abs: 0
1st: 1306 THOROGOOD Mrs L J & Mr R E Dockwray Serenity Of Harrifield
2nd: 1266 ARMITAGE Mrs D J Nakuru Destinys Child
3rd: 1272 BRAWN Mr K H Theannaareh Cinnabar
Res: 1281 HIRST Miss E A Sealumber Take A Chance On Me
VHC:


Back