highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Siberian Husky

Judge: Mr K F Greenland



BEST OF BREED : 11049 FLETCHER, Miss S & BURRELL Mr D Forstal's Smokey
Dog CC : 11049 FLETCHER, Miss S & BURRELL Mr D Forstal's Smokey
Res Dog CC : 11076 MARVIN Mrs R & Mr A Northtrail Son of Anarchy JW
Bitch CC : 11094 SANDFORD Mr J & Mrs M Forstals Iluliaq
Res Bitch CC : 11090 RICHARDS, Mr & Mrs N S & RICHARDS Miss Z Zaisan Zirana Tyohni
Best Puppy : 11104 SUTTON Mrs J & Mr M Saxonike Wild In The Streets
Best Veteran : 11049 FLETCHER, Miss S & BURRELL Mr D Forstal's Smokey
Best Breeder :

Class 2454 MPD (5 Entries) Abs: 0
1st: 11104 SUTTON Mrs J & Mr M Saxonike Wild In The Streets
2nd: 11045 DAVENPORT Miss L Jacalous Innoko
3rd: 11033 BRINKWORTH Mrs J Elleonia Silver Bullet
Res: 11088 REES Mr E A Amical Gnomeo
VHC: 11030 BOLSOVER Miss K Elleonia New Moon

Class 2455 PD (5 Entries) Abs: 0
1st: 11104 SUTTON Mrs J & Mr M Saxonike Wild In The Streets
2nd: 11107 WAKKER Mr H H & Mrs J M Icynights Mist A Blue At Ceannabeinne
3rd: 11064 JONES, Ms S & MIHULKA Mr G Icynights Sons Of Anarchy
Res: 11043 CRUDEN, Mr R & KAYE Miss R Icynights All Black For Shamsky
VHC: 11033 BRINKWORTH Mrs J Elleonia Silver Bullet

Class 2456 JD (7 Entries) Abs: 0
1st: 11076 MARVIN Mrs R & Mr A Northtrail Son of Anarchy JW
2nd: 11101 SIMS Miss J Forstal's Nunataq of Snowspeeder
3rd: 11104 SUTTON Mrs J & Mr M Saxonike Wild In The Streets
Res: 11107 WAKKER Mr H H & Mrs J M Icynights Mist A Blue At Ceannabeinne
VHC: 11074 MANLEY Mrs J Skimarque Prince Of Wolves

Class 2457 PGD (14 Entries) Abs: 5
1st: 11047 DAVIS Mr & Mrs P. C Zillverani Gypsy Triad
2nd: 11046 DAVIS Mr & Mrs P. C Amical Cassack
3rd: 11103 SUTHERLAND Mrs L A Icynights Uigeadail
Res: 11021 AMPHLETT, Ms P F & SYM Mr H Polarnights Levi
VHC: 11083 PERRY Ms H Skimarque Secret Agent For Saxonike

Class 2458 LD (10 Entries) Abs: 2
1st: 11087 REDWOOD Mr W G & Mrs H E Rigrunner Slider
2nd: 11029 BEIRNE Mr R J & Mrs K L Penkhalas Nashobah
3rd: 11089 RICHARDS, Mr & Mrs N S & RICHARDS Miss Z Zaisan Zane Conwenna
Res: 11056 GLOVER Mr J & Mrs T Tala Tiva Goshe At Siberlistic
VHC: 11051 FOARD Mrs J R M Zima Hatcher At Bifrost

Class 2459 OD (7 Entries) Abs: 3
1st: 11066 LEICH, Ms S & LEICH, Ms S & KOOPS Ms A Forstals Xanook
2nd: 11022 AMPHLETT, Ms P F & SYM Mr H Sybasprinter Dylan
3rd: 11042 CRUDEN, Mr R & FRIEND Miss C Marallan Brooke For Shamsky
Res: 11058 GRAY Mr D & Mrs G Zero Degree Celsius
VHC:

Class 2460 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 11049 FLETCHER, Miss S & BURRELL Mr D Forstal's Smokey
2nd: 11106 TINKER Mr S Trelowen Curgan
3rd:
Res:
VHC:

Class 2461 GCD (1 Entries) Abs: 0
1st: 11101 SIMS Miss J Forstal's Nunataq of Snowspeeder
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2462 MPB (12 Entries) Abs: 3
1st: 11084 PERRY Ms H Saxonike Lay Your Hands On Me
2nd: 11069 LEWIS, Miss C M & MCRAE Mrs C Zoox Alhena
3rd: 11044 CRUDEN, Mr R & KAYE Miss R Amical Juliet For Shamsky
Res: 11096 SEWARD Miss D. E. Elleonia Midnight Wish
VHC: 11031 BOLSOVER Miss K Magozski Zelda

Class 2463 PB (9 Entries) Abs: 2
1st: 11097 SEWARD Miss D. E. Elleonia Breaking Dawn
2nd: 11084 PERRY Ms H Saxonike Lay Your Hands On Me
3rd: 11069 LEWIS, Miss C M & MCRAE Mrs C Zoox Alhena
Res: 11085 PERRY Ms H Saxonike In These Arms
VHC: 11086 PERRY Ms H Saxonike Its My Life

Class 2464 JB (16 Entries) Abs: 5
1st: 11094 SANDFORD Mr J & Mrs M Forstals Iluliaq
2nd: 11099 SHUKLA, Miss N & CROWFOOT Mr R J Trelowen Minions At Khandikhaine
3rd: 11067 LEICH, Ms S & LEICH, Ms S & KOOPS Ms A Forstals Shuska
Res: 11093 RUNDLE, Ms D & SERCOME Mrs S Trelowen Georgia
VHC: 11097 SEWARD Miss D. E. Elleonia Breaking Dawn

Class 2465 PGB (12 Entries) Abs: 4
1st: 11095 SANDFORD Mr J & Mrs M Nashanessens Two Sisters
2nd: 11036 BROWN Mrs E L Sassicaia's Alaskan Hotspot for Polarcreek
3rd: 11048 DAVIS Mr & Mrs P. C Amical Mika
Res: 11039 COOPER Miss J Forstal Forest
VHC: 11034 BROWN Miss E Zoox Zamora

Class 2466 LB (6 Entries) Abs: 1
1st: 11063 HAWKINS, Mr W R & JONES Mrs A Amical Charnah
2nd: 11038 BURCHELL Ms M J Amical Heini For Spirell JW Sh.CM
3rd: 11075 MANLEY Mrs J Skimarque Alaskan Dream
Res: 11115 WRIGHT Misses J & V Snow Princess Storm
VHC: 11041 CROWTHER Mrs S J Snowracers Shona Dream Girl

Class 2467 OB (12 Entries) Abs: 3
1st: 11090 RICHARDS, Mr & Mrs N S & RICHARDS Miss Z Zaisan Zirana Tyohni
2nd: 11065 JONES, Ms S & MIHULKA Mr G Ch Icynights Morning Mist
3rd: 11098 SHAW Mrs N & Mr S Rigrunner Just Do It
Res: 11091 ROBINSON Mr K Ch Nashanessen Patricia Among Rigrunner
VHC: 11108 WAKKER Mr H H & Mrs J M Snowspeeder's Coruscant At Ceannabeinne

Class 2468 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 11040 COOPER Miss J Forstals Border Reiver For Janskcoo
2nd: 11062 HANSON Mr & Mrs S Azgard Pumpkin At Sutarka
3rd:
Res:
VHC:

Class 2469 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 11034 BROWN Miss E Zoox Zamora
2nd: 11028 BATEMAN-HALL Ms M Fayina Luna Eclipse over Batemanor Sh.CM
3rd:
Res:
VHC:


Back