highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Retriever (Golden)

Dogs-Judge: Mrs S Almey
Bitches-Judge: Mrs K M Gorman



BEST OF BREED : 2662 DUNBAR, Miss L & FRATER Mrs I Linirgor Mactavish
Dog CC : 2662 DUNBAR, Miss L & FRATER Mrs I Linirgor Mactavish
Res Dog CC : 2754 MACKENZIE Mrs H & Mr T Linirgor Macalpine
Bitch CC : 2768 MCDONALD Miss M Flyngalee Whispering JW Sh.CM
Res Bitch CC : 2628 BROWN Mr M R & Mrs S Sh Ch Shinehill Water Music Of Ipcress JW
Best Puppy : 2703 GREENWOOD Mrs K & Mr M D Telkaro Intuition JW
Best Veteran : 2721 HILL Mrs G M Ch Bramhills Blake JW
Best Breeder :

Class 611 MPD (17 Entries) Abs: 4
1st: 2647 COOK Mrs W Calarose On The Up
2nd: 2815 SIMMS Mrs P A Stvincent Royal Mint
3rd: 2717 HAYWARD Mrs S B Glenlomond Torrian
Res: 2696 GOLDER Mrs S & Mr G Summeramba Errol Flynn
VHC: 2842 WHITE Ms G Whitefern Wild Boy

Class 612 PD (19 Entries) Abs: 3
1st: 2647 COOK Mrs W Calarose On The Up
2nd: 2649 COOPER Miss A. G. Dikeadaze Sisco Sinner
3rd: 2799 RIX Mr D Dasmaks Challenger At Gowergold
Res: 2696 GOLDER Mrs S & Mr G Summeramba Errol Flynn
VHC: 2805 ROGERSON Mr & Mrs M Telkaro Infinity For Jackralee

Class 613 JD (15 Entries) Abs: 3
1st: 2748 LEES Mrs J M & Mr P G Denmarella Follow The Sun
2nd: 2702 GREENWOOD Mrs K & Mr M D Jobeka Just One Look At Telkaro JW
3rd: 2722 HILL Miss P & Mrs S Drumkilty Take The High Road to Sandaula
Res: 2623 BRIDGES Mrs J M Kennelridge Kizmet
VHC: 2778 MITCHELL Mr & Mrs R Tashsheen Hamish

Class 614 YD (11 Entries) Abs: 1
1st: 2597 AULTON Mrs J V Winnatts Siegfried
2nd: 2795 REEVES, Mrs W & GOLDER Mr G & Mrs S Summeramba Dandylion
3rd: 2733 KELLY Mrs & Miss K Zenevieva Kiss'n Tell JW JD Ir J Ch
Res: 2858 WOODEN Mr & Mrs K T Salako Smooth Operator
VHC: 2776 MISKIN Mrs C Richmal Wicker

Class 615 GD (17 Entries) Abs: 3
1st: 2755 MALE Mr S. E. & Mrs H.I. Malenbrook Master Mind JW
2nd: 2650 COPE Mrs J Golden Moonlight Dancer
3rd: 2722 HILL Miss P & Mrs S Drumkilty Take The High Road to Sandaula
Res: 2780 MUNCEY Mrs J E Bernewode Sirius
VHC: 2824 TAYLOR Mr J M & Mrs B M Rosinante Loverboy By Tannadice JW

Class 616 PGD (12 Entries) Abs: 2
1st: 2678 FLEET Mrs M A Eastbury With Attitude
2nd: 2825 TAYLOR Mr J M & Mrs B M Trebettyn Teryrnon To Tannadice JW
3rd: 2828 TUCK Mrs P Tamsbrook Toe Tapper JW
Res: 2705 GREIG Mrs G Nedlezah Stay My Charmer At Cranngary
VHC: 2811 SEAMONS Mr P D & Mrs J L Messano Urban Myth JW

Class 617 MdLD (11 Entries) Abs: 6
1st: 2754 MACKENZIE Mrs H & Mr T Linirgor Macalpine
2nd: 2753 LOVEROCK, Mrs M C & LOACH Miss S Putjade Pickpocket Jw JW Sh.CM
3rd: 2697 GOLDER Mrs S & Mr G Summeramba Humbug JW
Res: 2637 BURTON Mrs J S Burglade Taggart
VHC: 2813 SEARES Mrs C Trewater Secret Alliance

Class 618 LD (17 Entries) Abs: 3
1st: 2643 CHALK Mr & Mrs N R Chalksville Autumnal Storm
2nd: 2641 CARTER Mrs C Canaleigh Hot Gospel JW Sh.CM
3rd: 2724 HUSH Mr & Mrs W Rumwood Royal Male at Benrowan JW
Res: 2706 GREIG Mrs G Nedlezah Secret Mission At Cranngary
VHC: 2631 BUFTON Mrs L Wylloh Dark Side Of The Moon

Class 619 OD (8 Entries) Abs: 2
1st: 2662 DUNBAR, Miss L & FRATER Mrs I Linirgor Mactavish
2nd: 2627 BRODIE Mr P A & Mrs G A Sh Ch Chadzo Accapella JW
3rd: 2695 GODEFROY, Mr M & CAMPION Mrs A Castlerock Royal Star By Fenwood
Res: 2743 LANE, Mr R, Mrs S & LANE RIDYARD P Bournehouse Winter Sky of Kulawand
VHC: 2772 MERRICK Mr J, Mrs J & Miss J Sh Ch Stormerick Don Sebastian JW Sh.CM

Class 620 VD (5 Entries) Abs: 2
1st: 2721 HILL Mrs G M Ch Bramhills Blake JW
2nd: 2845 WHITE Mr & Mrs J Bekatlea Spirit Bear At Forbendale
3rd: 2676 FANNING Mrs A Jemsty Special Edition
Res:
VHC:

Class 621 GCD (5 Entries) Abs: 0
1st: 2825 TAYLOR Mr J M & Mrs B M Trebettyn Teryrnon To Tannadice JW
2nd: 2673 EWART Mr A & Mrs J Amirene Highlander At Beaupippin
3rd: 2824 TAYLOR Mr J M & Mrs B M Rosinante Loverboy By Tannadice JW
Res: 2676 FANNING Mrs A Jemsty Special Edition
VHC:

Class 622 MPB (26 Entries) Abs: 8
1st: 2793 REES Mrs A Dasmaks Elladorah
2nd: 2756 MALE Mr S. E. & Mrs H.I. Malenbrook Mi Mosa
3rd: 2766 MCDONALD Miss M Lamancha In Search Of Dreams
Res: 2765 MCDONALD Miss M Lamancha Incredible Mole
VHC: 2607 BARRON, Mr J & JENKINS Ms C Summeramba Doris Day at Rannaleroch

Class 623 PB (24 Entries) Abs: 3
1st: 2703 GREENWOOD Mrs K & Mr M D Telkaro Intuition JW
2nd: 2831 WALKER, Ms E J & ROBERTS Dr L Gloi Marilyn Monrose
3rd: 2595 AULTON Miss A Winnatts Veronna
Res: 2732 KEENE Mr J C & Mrs E M Shinehill Snow Excuse
VHC: 2756 MALE Mr S. E. & Mrs H.I. Malenbrook Mi Mosa

Class 624 JB (26 Entries) Abs: 6
1st: 2615 BENSON Mrs C Stanroph So This Is It At Goldenquest JW
2nd: 2618 BLACK Mr I & Mrs A Avrain Cherry Trifle
3rd: 2835 WARD Mrs J Laurenley Layla
Res: 2829 VORLEY Mrs D Camestone Lois Lane
VHC: 2782 MURRAY Ms O M Rathcloon Peaches N Cream JD JUN CH

Class 625 YB (19 Entries) Abs: 2
1st: 2744 LANE, Mr R, Mrs S & LANE RIDYARD P Kulawand Silver Shadow
2nd: 2680 FOSTER Mrs C & Mr B Summeramba Busy Lizzie
3rd: 2786 PARKINS Mr & Mrs P Carolake Next In Line
Res: 2686 FURBANK Mrs L Kayzaelle Krystal Maze Jw
VHC: 2816 SIMMS Mrs P A Stvincent Independence

Class 626 GB (16 Entries) Abs: 1
1st: 2645 CLARKE Mrs V B Ousevale Where It's At JW
2nd: 2713 HARVEY Mr M J & Mrs A H Golmas Gentle Breeze Over Shebelta
3rd: 2680 FOSTER Mrs C & Mr B Summeramba Busy Lizzie
Res: 2698 GOLDER Mrs S & Mr G Summeramba Under Pressure
VHC: 2757 MANDLEY Mrs V Maltqudos Miss Mash

Class 627 PGB (24 Entries) Abs: 6
1st: 2841 WHITE Mrs B A Linirgor Oops I Did It Again
2nd: 2699 GOLDER, Mrs S & GUNNER Mrs W Summeramba Ethel JW
3rd: 2606 BARRON, Mr J & JENKINS Ms C Rannaleroch Beinn Sgritheall JW
Res: 2741 KOLODZIEJCZAK Mr M Dilworthey's Maid Of Honour
VHC: 2596 AULTON Miss A Winnatts Rebecca JW

Class 628 MdLB (7 Entries) Abs: 2
1st: 2767 MCDONALD Miss M Lamancha Flame Of Hope
2nd: 2688 GAYLER Mrs P D Carolake In Demand JW
3rd: 2619 BLACK Mr I & Mrs A St Vincent Double Cherry at Avrain
Res: 2622 BOWDEN Mrs J Gillbryan Just Matilda
VHC: 2589 ALLAN-ROSSITER Mrs E Abnalls Summer Breeze Over Pengelli

Class 629 LB (20 Entries) Abs: 9
1st: 2803 RODGERS Mrs M Odarla Isabella
2nd: 2701 GOWLAND, Miss P & GIBBONS Mr P Remington Rhubarb
3rd: 2849 WICKLOW Mrs G & Mr B Gillbryan The Dream Goes On
Res: 2852 WIGHT, Miss K & GRIMMETT Mr R Haydene In Love With Tafuta
VHC: 2684 FRENCH Mrs C Caffimbra Chicagos Lady

Class 630 OB (17 Entries) Abs: 5
1st: 2768 MCDONALD Miss M Flyngalee Whispering JW Sh.CM
2nd: 2628 BROWN Mr M R & Mrs S Sh Ch Shinehill Water Music Of Ipcress JW
3rd: 2783 MURRAY Ms O M Ir Sh Ch Rathcloon Spice Is Nice ANCH08 CW08
Res: 2804 RODGERS Mrs M Rojillair Sweet Magic
VHC: 2802 ROBERTS, Mrs S M & GREEN Mrs J E Vanzela Hoo La Baloo at Maunsfield JW

Class 631 VB (6 Entries) Abs: 0
1st: 2661 DUNBAR, Miss L & DUNBAR Ms I Ch & Ir Ch Linirgor Ever Hopeful JW Sh.CM
2nd: 2771 MELL Mr & Mrs M L Sh Ch Gunhills Dancing Mandolin Of Meloak JW
3rd: 2652 CROFTS Mrs H Sandalgem Willow Herb
Res: 2760 MARSHALL Mrs F N Sansue Fashion Parade at Gainspa Sh.CM
VHC: 2601 BARBER Miss N Messano Nora Batty

Class 632 GCB (7 Entries) Abs: 0
1st: 2789 POUNDS-LONGHURST Mrs S H Mossburn Eva Mindfool JW
2nd: 2619 BLACK Mr I & Mrs A St Vincent Double Cherry at Avrain
3rd: 2797 RILEY Mrs S Riosali Alecia Of Athena Ana Wylloh
Res: 2814 SHEPHERD Mrs T Gillbryan Easter Greetings
VHC: 2834 WALLER Mrs S J Anslea Stowlangtoft Snowdrop


Back