highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Pointer

Judge: Mrs C Walkling



BEST OF BREED : 3113 ROSE Mr S Sh Ch Ridanflight Rangiora
Dog CC : 3083 HINTON Mrs M Fleurfields Flambeau
Res Dog CC : 3114 ROSE, Mr S & ROBINSON Mr P H NZ Ch Robwyn Dreams Are Free At Ridanflight (Imp)
Bitch CC : 3113 ROSE Mr S Sh Ch Ridanflight Rangiora
Res Bitch CC : 3046 BLACKBURN-BENNETT Miss H Sh Ch Lokmadi Martina At Kanix
Best Puppy : 3119 SIDDLE Mrs A. G Wilchrimane Fame 'n Fashion
Best Veteran : 3087 KNOWLES Mr & Mrs K G Sh Ch Dovehayes Facsimile JW Sh.CM
Best Breeder :

Class 651 MPD (6 Entries) Abs: 0
1st: 3075 GOODE Mrs L M Handsway Perfect Storm
2nd: 3138 THORPE Mr & Mrs N J Jilony Flower Pot Man At Braegorse
3rd: 3128 STILGOE Mr P R & Mrs D E Teisgol Just By Chance
Res: 3103 PHILO Mrs S R Pipeaway Platinum of Salmonmist
VHC: 3135 THORLEY Mr & Mrs K Gempoint Dreams N'goals

Class 652 PD (5 Entries) Abs: 0
1st: 3160 WOODS Miss V L Wilchrimane Let's Boogie NAF
2nd: 3042 BELL Miss A Crookrise The Medlar At Owlspoint
3rd: 3073 FLINT Mrs E M Casilex Crescendo
Res: 3138 THORPE Mr & Mrs N J Jilony Flower Pot Man At Braegorse
VHC: 3103 PHILO Mrs S R Pipeaway Platinum of Salmonmist

Class 653 JD (14 Entries) Abs: 1
1st: 3070 EVANS, Mr J & PAVEY Mr P M Joneva Diamond In The Rough
2nd: 3033 BARRS-GORDON Miss B Panoply Perfect Choice
3rd: 3027 ALLEN Mr & Mrs Kanix Daniel
Res: 3122 SIDDLE, Miss A C & SIDDLE, Mrs A G & ODDIE Mr M Chesterhope Watch My Step At Wilchrimane (Imp)
VHC: 3152 WELCH Mrs S Moulou Minstrel at Hookwood JW

Class 654 PGD (13 Entries) Abs: 1
1st: 3133 THEOBALD Ms B Tycarreg Strangely Familyr JW Sh.CM
2nd: 3052 BRADLEY Mrs L Teisgol King Alfred
3rd: 3032 ATKIN Mrs C J Hawkfield Mischief Maker For Guanabara JW Sh.CM
Res: 3126 SMITH, Mrs L A & Mr P & WELCH Mrs S Hookwood Hey Jude
VHC: 3116 SCHWARZKACHEL-JACKSON, JACKSON BLACKBURN-BENNETT Kanix Clifford

Class 655 LD (13 Entries) Abs: 0
1st: 3023 ADAMS Mrs L Ansona Simple Simon JW Sh.CM
2nd: 3026 ALCORN, Mr D R & LYNN Mr J Afterglow Bare Face Lie At Kanix Sh.CM
3rd: 3086 KIRBY Mr J & Mrs C Haramander Shabby Chic Sh.CM
Res: 3139 TIBBS Mr J & Mrs P Raigmore Dusk Till Dawn JW CJW09
VHC: 3155 WESTRON Miss L Aurichalcum Lord Beckett Of Castlepoint

Class 656 OD (9 Entries) Abs: 2
1st: 3083 HINTON Mrs M Fleurfields Flambeau
2nd: 3114 ROSE, Mr S & ROBINSON Mr P H NZ Ch Robwyn Dreams Are Free At Ridanflight (Imp)
3rd: 3100 O'NEILL Mrs C J Hurwyn Some Might Say JW
Res: 3041 BEESLEY Mr C V & Mrs C A Sh Ch Birchleith Barbican Beau
VHC: 3085 HOWLETT, Miss R & WILBERG Mrs K S Jilony Freedom At Kanix

Class 657 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3157 WILCOX Mrs K D Sh Ch Pipeaway Zonic Tonic for Merynjen JW Sh.CM
2nd: 3159 WILSON Mr A W & Mrs L Bonnygate Imperial Choice Sh.CM
3rd: 3038 BEDSON, Mrs C & EARL Miss F Shanandi Hot Pepper At Bolaney
Res:
VHC:

Class 658 GCD (4 Entries) Abs: 1
1st: 3129 STILGOE Mr P R & Mrs D E Teisgol Go Your Own Way JW
2nd: 3055 BROWN Mrs A Teisgol Carioca
3rd: 3067 EDENS Dr D Dalens Super Trouper
Res:
VHC:

Class 659 MPB (16 Entries) Abs: 3
1st: 3072 FLEMING Mrs W Carmandine Kimono Of Glenariff
2nd: 3156 WILBERG Mrs K S Kanix Ellen
3rd: 3054 BROOKSMITH Miss A Nightgold Blackavar
Res: 3063 DAILEY Mrs R Gartarry Moonglow
VHC: 3151 WELCH Mrs S Hookwood Solar Star

Class 660 PB (6 Entries) Abs: 1
1st: 3119 SIDDLE Mrs A. G Wilchrimane Fame 'n Fashion
2nd: 3161 WOODS Miss R Wilchrimane Let's Dance At Penbro
3rd: 3117 SHAW Mrs J Astonpark Fuel For Life
Res: 3054 BROOKSMITH Miss A Nightgold Blackavar
VHC:

Class 661 JB (11 Entries) Abs: 4
1st: 3120 SIDDLE Mrs A. G Wilchrimane Ice Crystal
2nd: 3071 EVANS, Mr J & PAVEY Mr P M Joneva Hazy Hazy Dream
3rd: 3090 MACMANUS Mr N J & Mrs K M Luneville Strawberry Moon
Res: 3050 BLACKBURN-BENNETT, Miss H & HARRIS Mr W Kanix Clover At Zarcrest
VHC: 3153 WELCH Mrs S Ilfield Jenny with Hookwood

Class 662 PGB (24 Entries) Abs: 6
1st: 3121 SIDDLE Mrs A. G Wilchrimane Ice Maiden JW
2nd: 3039 BEDSON, Mrs C & EARL Miss F Caithpoint Sugar Babe
3rd: 3048 BLACKBURN-BENNETT Miss H Kanix Cara Anne
Res: 3099 NICHOLLS Miss J Lokmadi Francis Partridge At Stonesview
VHC: 3066 DYER, Mrs S & DYER Miss S Sharnphilly Auckland JW

Class 663 LB (10 Entries) Abs: 3
1st: 3091 MACMANUS Mr N J & Mrs K M Crookrise Moondance At Luneville
2nd: 3069 ELRINGTON, Ms D & GREEN, Ms N & CANNON Ms E Ansona Lucy Lockett
3rd: 3112 ROSE Mr S Ridanflight Rochelle
Res: 3030 ANTHONY Mrs J C Jilony Dancing On Air
VHC: 3094 MASON Mrs R Freebreeze As You Like It Sh.CM

Class 664 OB (9 Entries) Abs: 1
1st: 3113 ROSE Mr S Sh Ch Ridanflight Rangiora
2nd: 3046 BLACKBURN-BENNETT Miss H Sh Ch Lokmadi Martina At Kanix
3rd: 3141 TIBBS Mr J & Mrs P Sh Ch Ir Ch Raigmore Let It Shine JW CW '10
Res: 3084 HINTON Mrs M Sh Ch Fieldstone Fascination With Fleurfield
VHC: 3062 CRAWTE Mr W & Mrs W Sh Ch Bestina Black Opal At Leascliffe JW Sh.CM

Class 665 VB (4 Entries) Abs: 0
1st: 3087 KNOWLES Mr & Mrs K G Sh Ch Dovehayes Facsimile JW Sh.CM
2nd: 3105 PREECE Mrs D J Sh Ch Pipeaway Nellie Melba Of Harvestslade
3rd: 3092 MACMANUS Mr N J & Mrs K M Crookrise Arran At Luneville
Res: 3061 COOPER Mr R C & Mrs S E Fleurfields First Star Over Keepersfield
VHC:

Class 666 GCB (5 Entries) Abs: 1
1st: 3104 PREECE Mrs D J Haramander Diamond Lil Of Harvestslade
2nd: 3053 BROOKSMITH Miss A Smartbay Vintage Gold
3rd: 3064 DAVIS Mr M Maharolo Creme Catalana
Res: 3098 MILLWARD Mrs C & Mr A Teisgol Under The Mistletoe
VHC:


Back