highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)

Judge: Mrs E Whitehill



BEST OF BREED : 3206 WESTWOOD, Mrs T & JOHNSON Miss J Can Ch Ir Ch Littleriver's Colonial Boy With Tolly
Best Dog : 3206 WESTWOOD, Mrs T & JOHNSON Miss J Can Ch Ir Ch Littleriver's Colonial Boy With Tolly
Res Best Dog : 3166 BURCHELL Mrs Y S & Mr N C Tivalake Jingle Bell Rock
Best Bitch : 3201 STUBBS Mrs L B Alliance De La Vie Gilly's Felan Of Loruste (Imp)
Res Best Bitch : 3191 RUSSELL, Miss J & SMITH Mr D Riverwatcher Yakone At Cedarlake
Best Puppy : 3166 BURCHELL Mrs Y S & Mr N C Tivalake Jingle Bell Rock
Best Veteran : 3183 LOVETT Mrs C A Candeebar Choctaw Design
Best Breeder :

Class 667 MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3184 MCGREGOR, Mrs A J & BARR- TAYLOR Mr B Dinaskarrek's Apollo
2nd: 3203 TITOVETS, Mrs Y & EREMIN Mr S Delongstar Diamond Dream
3rd: 3180 KELLEHER Miss C Delongstar Jet Early Dawn
Res:
VHC:

Class 668 PD (6 Entries) Abs: 1
1st: 3166 BURCHELL Mrs Y S & Mr N C Tivalake Jingle Bell Rock
2nd: 3184 MCGREGOR, Mrs A J & BARR- TAYLOR Mr B Dinaskarrek's Apollo
3rd: 3203 TITOVETS, Mrs Y & EREMIN Mr S Delongstar Diamond Dream
Res: 3175 GAZEY Mr C & Mrs J Tollpepper Majik's Thunder
VHC: 3180 KELLEHER Miss C Delongstar Jet Early Dawn

Class 669 JD (1 Entries) Abs: 1


Class 670 PGD (6 Entries) Abs: 1
1st: 3178 HICKMAN R Fallowfens Star Of Pads
2nd: 3176 GAZEY Mr C & Mrs J Tollpepper Taranto
3rd: 3190 ROGERS Miss P A Eusanit Take It Easy
Res: 3164 BAKER Mr J Erikachen Aonghus
VHC: 3193 SMITH Mrs K Decoymans Piper Blaze

Class 671 OD (7 Entries) Abs: 4
1st: 3206 WESTWOOD, Mrs T & JOHNSON Miss J Can Ch Ir Ch Littleriver's Colonial Boy With Tolly
2nd: 3177 HIBBS Mr J & Mrs C Corlitgold Minninnewah of Tolteko
3rd: 3187 READER Miss C Eusanit Visions of Chillbrav
Res:
VHC:

Class 672 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3167 BURCHELL Mrs Y S & Mr N C Paludic Pleasure Trip
2nd: 3165 BRADLEY Mrs R J Camusmor Knockando At Ruddyduck P Beg Ex.
3rd: 3197 STREVENS Miss H Aquacadian Flin The Red At Tollisty Sh.CM
Res:
VHC:

Class 673 GCD (5 Entries) Abs: 0
1st: 3190 ROGERS Miss P A Eusanit Take It Easy
2nd: 3177 HIBBS Mr J & Mrs C Corlitgold Minninnewah of Tolteko
3rd: 3203 TITOVETS, Mrs Y & EREMIN Mr S Delongstar Diamond Dream
Res: 3194 SMITH Mrs K Decoymans Piper Dino
VHC: 3188 RICE Mrs S & Mr P Erikachen Feidhelm At Tollerice

Class 674 MPB (1 Entries) Abs: 0
1st: 3192 SAGE Mrs J Tollpepper Kinta's Mischief
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 675 PB (1 Entries) Abs: 0
1st: 3185 MORGAN Mrs C A Redaurora Comet's Christmas
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 676 JB (2 Entries) Abs: 0
1st: 3182 LOVETT Mrs C A Neilsharbour Juno
2nd: 3205 WESTWOOD Mrs T M Alliance De La Vie Summer Dream To Eusanit (Imp)
3rd:
Res:
VHC:

Class 677 PGB (8 Entries) Abs: 3
1st: 3191 RUSSELL, Miss J & SMITH Mr D Riverwatcher Yakone At Cedarlake
2nd: 3202 THOMPSON Mr & Mrs I Danehaven Pipestone Of Ambertollers
3rd: 3162 ANSTEAD Miss D M Riverwatcher Ikkuma
Res: 3198 STREVENS Miss H Decoymans Piper Cinder At Tollisty
VHC: 3204 TRICKETT Mr & Mrs A J Tollpepper Tartu

Class 678 OB (7 Entries) Abs: 2
1st: 3201 STUBBS Mrs L B Alliance De La Vie Gilly's Felan Of Loruste (Imp)
2nd: 3163 ANSTEAD Miss D M Shoredancer Sea Pink Via Riverwatcher
3rd: 3200 STRUDWICK Mrs & Misses Corlitgold Tula For Kumamatata
Res: 3207 WIDDOWSON Mr & Mrs M Corlitgold Tokala
VHC:

Class 679 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 3183 LOVETT Mrs C A Candeebar Choctaw Design
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 680 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 3204 TRICKETT Mr & Mrs A J Tollpepper Tartu
2nd: 3199 STREVENS Miss H Decoymans Piper Maggie At Tollisty
3rd:
Res:
VHC:


Back