highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Japanese Chin

Judge: Mr T R C Nethercott



BEST OF BREED : 5823 CAYTON Mr S Stepheter Hello Kitty
Dog CC : 5903 THOMAS Ms J Javalcy The Lemon Drop Kid
Res Dog CC : 5841 FARMER, Mr G & LYNN Mr J Fralee Ernest With Afterglow
Bitch CC : 5823 CAYTON Mr S Stepheter Hello Kitty
Res Bitch CC : 5882 PIPE, Mrs C L & LINDSAY Miss L Sleepyhollow Maria Callas At Anjuli
Best Puppy : 5800 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Raphael
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 1400 MPD (16 Entries) Abs: 3
1st: 5838 FARMER Mr G W Sangria Paparazzi
2nd: 5824 CAYTON, Mr S & GEORGE Mrs N Amronchi Justin Time
3rd: 5920 WINCH S Sansarc Jack Cornwell TAF
Res: 5802 ALLCOCK MBE Mr A Bonniroy Yasebai
VHC: 5878 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Rakuchin Samurai

Class 1401 PD (6 Entries) Abs: 2
1st: 5800 ALLCOCK MBE Mr A Sleepyhollow Raphael
2nd: 5839 FARMER Mr G W Sangria Lord Of The Rings
3rd: 5880 PEARSON Mrs K R Vanistica Sakito With Elisamay
Res: 5875 MOUNTCASTLE Mrs & Miss A Holmchin Tokujiro
VHC:

Class 1402 JD (9 Entries) Abs: 2
1st: 5826 DAVIDSON Mr A W Hysterical Samurai Sou At Sharlarna
2nd: 5877 PARRY Mr J Sleepyhollow Caruso With Gwynsias
3rd: 5883 QUINN Mrs T Dekobras Bring Me Sunshine
Res: 5904 THOMAS, Ms J & MORAN Mr A A Javalcy Rockabilly Raver
VHC: 5918 WILLIS Mrs E Dainichi Riochi

Class 1403 PGD (7 Entries) Abs: 2
1st: 5859 JOLLEY Mrs J Dekobras Roustabout
2nd: 5887 ROBINSON, Mrs R M & ROBINSON Miss D J Midorchi Maestro
3rd: 5814 BANKS Ms R Homerbrent Kotaishi Of Choya Jw
Res: 5872 MEADOWS Mrs S Palteemoor Prince Taro At Shamead
VHC: 5828 DAY Mrs D Jalindri Odoroki Kaito Dorcharday

Class 1404 LD (12 Entries) Abs: 4
1st: 5903 THOMAS Ms J Javalcy The Lemon Drop Kid
2nd: 5860 JOLLEY Mrs J Dainichi Sundance Over Dekobras
3rd: 5803 ALLCOCK MBE, Mr A & KILCOYNE Miss C E Sleepyhollow Donizetti
Res: 5871 MCLEOD Mrs J E Sleepyhollow Knight And Day At Dunline JW
VHC: 5919 WILLIS Mrs E Dainichi Sunyano

Class 1405 OD (7 Entries) Abs: 3
1st: 5841 FARMER, Mr G & LYNN Mr J Fralee Ernest With Afterglow
2nd: 5804 ALLCOCK MBE, Mr A & YOUNG Mr T B Ch Vanistica Kazuki Sleepyhollow JW
3rd: 5846 FRASER Mrs T Fralee Nicholas
Res: 5908 TWEEDIE Miss S Dk Stepheter Jack The Lad At Rysalka
VHC:

Class 1406 VD (2 Entries) Abs: 2


Class 1407 GCD (1 Entries) Abs: 0
1st: 5883 QUINN Mrs T Dekobras Bring Me Sunshine
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1408 MPB (11 Entries) Abs: 3
1st: 5888 ROBINSON, Mrs R M & ROBINSON Miss D J Sangria Easter Bonnet By Midorchi
2nd: 5869 MASON Mrs A Sleepyhollow La Calisto TAF
3rd: 5806 ALLITT Mrs J Tillashby Aijou
Res: 5854 HAZLEHURST Miss G. M. Rakuchin Joy To The World
VHC: 5895 SPEIGHT Mrs G Bonniroy Yasafii

Class 1409 PB (6 Entries) Abs: 2
1st: 5851 FRY, Mrs D & JACKSON Mrs T M Amantra Tora
2nd: 5834 EDWARDS Mrs C Sleepyhollow Irene
3rd: 5897 SUTTON Mrs A Sleepyhollow Edelweiss for Anbarees
Res: 5854 HAZLEHURST Miss G. M. Rakuchin Joy To The World
VHC: 5870 MCFARLANE Mrs J Amantra Kachou

Class 1410 JB (12 Entries) Abs: 3
1st: 5861 JOLLEY Mrs J Pochinka Polka Dot Dekobras
2nd: 5905 TONG Miss J Jakconas Pandora
3rd: 5821 BRANCH Mr S Sleepyhollow Priscilla
Res: 5909 TWEEDIE Miss S Rysalka Aurora Breeze
VHC: 5881 PEARSON Mrs K R Sleepyhollow Musetta with Elisamay

Class 1411 PGB (11 Entries) Abs: 4
1st: 5815 BANKS Ms R Homerbrent Kiraku Of Choya Jw
2nd: 5906 TONG Mrs S Jakconas Pure Delight
3rd: 5831 DOPSON Mrs L J Jalindri Kiseki Ywrika
Res: 5867 MAHONY Mr & Mrs R Arranbrook Moon Lily Murraylake
VHC: 5912 WAINWRIGHT, Miss J & HODGSON Mrs M C Jenan Tutti Frutti

Class 1412 LB (12 Entries) Abs: 3
1st: 5823 CAYTON Mr S Stepheter Hello Kitty
2nd: 5896 STEELE Mrs S. E. Threadgold Kiss Me Kate
3rd: 5849 FRASER Mrs T Fralee Athena
Res: 5852 FRY, Mrs D & JACKSON Mrs T M Casarow's New Moon Over Amantra
VHC: 5914 WALLHEAD Mrs J Dekobras Gold Kard At Merida

Class 1413 OB (10 Entries) Abs: 4
1st: 5882 PIPE, Mrs C L & LINDSAY Miss L Sleepyhollow Maria Callas At Anjuli
2nd: 5879 PEARCE, Ms T & HANN Ms S Choya Takara Of Rakuchin
3rd: 5896 STEELE Mrs S. E. Threadgold Kiss Me Kate
Res: 5833 DOPSON Mrs L J Fralee Miss Daisy of Jalindri
VHC: 5892 ROSE Mrs C H Rossyn Rimiko

Class 1414 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 5915 WALLHEAD Mrs J Ch Palteemoor Princess Zuki
2nd: 5913 WAINWRIGHT, Miss J & HODGSON Mrs M C Ch Jenan Song of Sixpence
3rd:
Res:
VHC:

Class 1415 GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: 5856 HINE Miss L Sleepyhollow Hello Dolly [al3]
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Back