highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Lancashire Heeler

Judge: Mrs V Foss



BEST OF BREED : 9256 LORD Mrs E Ch Foxthyme Eliza
Dog CC : 9240 CARTLEDGE, Ms J S & LORD Ms E Ch Foxthyme Oliver Cromwell Sh.CM
Res Dog CC : 9267 SPOONER Mrs J E Audaxus Blue Monday
Bitch CC : 9256 LORD Mrs E Ch Foxthyme Eliza
Res Bitch CC : 9241 DAVIES Mrs M Ronleydon Classic Crystal
Best Puppy : 9264 SHELDON Mrs S C Bellsmond Spirits Shadow Over Triphazard
Best Veteran : 9256 LORD Mrs E Ch Foxthyme Eliza
Best Breeder :

Class 2080 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 9255 LEE Ms C Traqdean O'scott Of Littlehive
2nd: 9248 GRANT-PARKES Miss J Parapar Pramble
3rd:
Res:
VHC:

Class 2081 PD (4 Entries) Abs: 1
1st: 9264 SHELDON Mrs S C Bellsmond Spirits Shadow Over Triphazard
2nd: 9255 LEE Ms C Traqdean O'scott Of Littlehive
3rd: 9248 GRANT-PARKES Miss J Parapar Pramble
Res:
VHC:

Class 2082 JD (1 Entries) Abs: 0
1st: 9269 ST CLAIR PEARCE, Miss T & HOWES Mrs D J Traqdean Troopin Wilson
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2083 PGD (2 Entries) Abs: 0
1st: 9251 JONES Mrs L Foxthyme Maori
2nd: 9277 WALTON Mrs J R & Mr A Telpoolwyn Yushua
3rd:
Res:
VHC:

Class 2084 LD (4 Entries) Abs: 2
1st: 9278 WHITEMAN Mrs C A Rosepip Beau Brummell
2nd: 9257 LOWE, Mrs D & SIGGERS Mrs L Foxthyme Jenson
3rd:
Res:
VHC:

Class 2085 OD (6 Entries) Abs: 1
1st: 9267 SPOONER Mrs J E Audaxus Blue Monday
2nd: 9246 GORDON Mrs E & Miss E Ch Troutop Rolo
3rd: 9271 ST CLAIR-PEARCE Miss T Traqdean Midlops Movie Toto
Res: 9265 SIMPSON Mr & Mrs W Ch Simonsville Hurley
VHC: 9250 GREEN Mr & Mrs B Doddsline Mr Sam

Class 2086 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 9240 CARTLEDGE, Ms J S & LORD Ms E Ch Foxthyme Oliver Cromwell Sh.CM
2nd: 9236 BELLINGER Mr J & Mrs T Traqdean Kizzie's Denzal At Heelstone
3rd:
Res:
VHC:

Class 2087 GCD NO ENTRIES


Class 2088 MPB (3 Entries) Abs: 1
1st: 9263 REID Miss J Swanndale Starmaker
2nd: 9270 ST CLAIR PEARCE, Miss T & HOWES Mrs D J Traqdean Just Tallulah
3rd:
Res:
VHC:

Class 2089 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 9266 SIMPSON Mr & Mrs W Simonsville Lois Lane
2nd: 9270 ST CLAIR PEARCE, Miss T & HOWES Mrs D J Traqdean Just Tallulah
3rd:
Res:
VHC:

Class 2090 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 9241 DAVIES Mrs M Ronleydon Classic Crystal
2nd: 9237 BELLINGER Mr J & Mrs T Heelstone C'est La Vie
3rd: 9252 JONES Mrs L J Jnanas Winifred Fechan
Res: 9242 FELSTEAD Mrs D L Foveaux Ice Ticket To Ride
VHC:

Class 2091 PGB (5 Entries) Abs: 2
1st: 9238 BELLINGER Mr J & Mrs T Foveaux Narla At Heelstone
2nd: 9275 SYRETT Mr & Mrs D Foxthyme Kerikeri
3rd: 9260 MIDDLETON, Mr R & ROBERTS Miss L Simonsville Gee Whizz
Res:
VHC:

Class 2092 LB (3 Entries) Abs: 0
1st: 9268 SPOONER Mrs J E Audaxus Ma Chere Rhea
2nd: 9279 WHITEMAN, C A & FORBES, L Mesdames Rosepip Neteret Eset
3rd:
Res:
VHC:

Class 2093 OB (7 Entries) Abs: 2
1st: 9272 ST CLAIR-PEARCE Miss T Ch Jazz Mustang Sally Traqdean (Imp)
2nd: 9253 JONES Mrs M & Mr M Ch Doddsline Daffodil At Welshmoor
3rd: 9247 GORDON Mrs E & Miss E Troutop Norma
Res: 9276 TAYLOR Mrs P Simonsville Yuletime
VHC: 9243 FELSTEAD Mrs D L Foveaux Mazin Maisie Sh.CM

Class 2094 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9256 LORD Mrs E Ch Foxthyme Eliza
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2095 GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9268 SPOONER Mrs J E Audaxus Ma Chere Rhea
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Back