highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Havanese

Judge: Mrs C Alcock



BEST OF BREED : 6381 WALKER Mrs S J Happyfriends What A Guy (imp Swe)
Best Dog : 6381 WALKER Mrs S J Happyfriends What A Guy (imp Swe)
Res Best Dog : 6367 MORRIS Mrs G & Mr W Rothermere Little Ollie
Best Bitch : 6379 ROBINSON Mrs L Moonseal Picotee From Abucesenavah
Res Best Bitch : 6359 HARPER-DEDIU, Mrs J & BAMBROOK Mr M & Mrs S Havannavilles Even Better At Immeleon (Imp)
Best Puppy : 6380 THACKERY Mr R & Mrs M A Amberdrop Ebony TAF
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 1514 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 6349 CLAYTON Mr & Mrs P J Larwinsca Mr Barry White
2nd: 6366 MORRIS Mrs G & Mr W Fella Me Lad Rothermere
3rd:
Res:
VHC:

Class 1515 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6353 GROCOCK Mr P Havalag Stolen Love
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1516 JD (2 Entries) Abs: 1
1st: 6375 PAYNE Mr & Mrs G Monsaraz Oliverios De Cuba
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1517 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: 6367 MORRIS Mrs G & Mr W Rothermere Little Ollie
2nd: 6369 MOTTRAM Mrs D Mybeards Dandelion
3rd: 6350 CLAYTON Mr & Mrs P J Feidlimid Of Munster Mokry Bandita (imp Cze)
Res:
VHC:

Class 1518 OD (4 Entries) Abs: 1
1st: 6381 WALKER Mrs S J Happyfriends What A Guy (imp Swe)
2nd: 6355 GROCOCK Mr P Aus Ch Carnwath Coolangatta Gold ARAF
3rd: 6357 HARPER-DEDIU, Mrs J & BAMBROOK Mr M & Mrs S Immeleon Valentino
Res:
VHC:

Class 1519 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 6382 WALKER Mrs S J Wybnella's Panda Bear At Newtonwood
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1520 GCD NO ENTRIES


Class 1521 MPB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6351 CLAYTON Mr & Mrs P J Larwinsca Spice Girl
2nd: 6361 HARRIS, Mrs R A & THACKERY Mrs M A Tiggafield Double Delight TAF
3rd: 6362 HARRISON Miss A M Immeleon Venus In Blue Jeans at Calacour
Res:
VHC:

Class 1522 PB (3 Entries) Abs: 1
1st: 6380 THACKERY Mr R & Mrs M A Amberdrop Ebony TAF
2nd: 6356 GROCOCK Mr P Havalag Wild and Wicked
3rd:
Res:
VHC:

Class 1523 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 6345 ASHWOOD Mr J A Larwinsca Calamity Jane at Silviesol
2nd: 6364 KIDGER, Mrs L. R. & MCCULLUM Ms D.M. Kidglyns Copacabana
3rd: 6371 MOTTRAM Mrs D Loscompanaros Sunshine TAF
Res: 6358 HARPER-DEDIU, Mrs J & BAMBROOK Mr M & Mrs S Sanillan Yum Yum At Immeleon
VHC:

Class 1524 PGB (7 Entries) Abs: 2
1st: 6359 HARPER-DEDIU, Mrs J & BAMBROOK Mr M & Mrs S Havannavilles Even Better At Immeleon (Imp)
2nd: 6383 WALKER Mrs S J Cake Of Cintia (Imp)
3rd: 6348 BROWN Mrs E Adelak Vanilla Dream
Res: 6376 ROBINSON Mrs L Havalag With Attitude From Abucesenavah
VHC: 6385 WALSH Miss A K L Claytonia Beguine

Class 1525 OB (7 Entries) Abs: 1
1st: 6377 ROBINSON Mrs L Heronsbridge Wild Magic From Abucesenavah
2nd: 6352 CLAYTON Mr & Mrs P J Larwinsca Win A Too
3rd: 6370 MOTTRAM Mrs D Bomba Z Domlina At Mybeards (Imp)
Res: 6354 GROCOCK Mr P Aust Ch Torza Colour O' Love For Heronsbridge (Imp
VHC: 6347 BROWN Mrs E Adelak Burning Star

Class 1526 VB (3 Entries) Abs: 0
1st: 6379 ROBINSON Mrs L Moonseal Picotee From Abucesenavah
2nd: 6384 WALKER Mrs S J Newtonwood Kisses For Me
3rd: 6378 ROBINSON Mrs L Beachcomber Ann Of Rossback From Abucesenavah
Res:
VHC:

Class 1527 GCB NO ENTRIES


Back