highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Chinese Crested Dog

Judge: Mr W Browne-Cole



BEST OF BREED : 5151 ISHERWOOD Mr T S Vanitonia Wot's Occuring
Dog CC : 5151 ISHERWOOD Mr T S Vanitonia Wot's Occuring
Res Dog CC : 5132 DALNEY, Miss S & HORTON Mr E Ceser's Parian Child For Pariansoez
Bitch CC : 5135 DIXON Mrs T Debrita Diaz JW
Res Bitch CC : 5121 CONDREN, Miss K & BRYSON Mr W Doucai's Tasteful Tart
Best Puppy : 5151 ISHERWOOD Mr T S Vanitonia Wot's Occuring
Best Veteran : 5192 RUPNIAK Mrs L Konishiki Woody JW Sh.CM
Best Breeder : Mrs L Rupniak

Class 1272 MPD (13 Entries) Abs: 3
1st: 5128 DALE Mrs R & Mr M Dalrosmics Blueberry Fool
2nd: 5208 SPILLER Ms S Konishiki Just Fooling
3rd: 5158 KIRK Mr R, Mrs P & Mr B Brisville It's A Kind of Magic
Res: 5218 WALLACE Mrs B Dalrosmics Black Widower
VHC: 5147 HUTTON, Mr D J & Mrs G & HUTTON Miss C E Zerachiel Kiss N Tell

Class 1273 PD (13 Entries) Abs: 7
1st: 5151 ISHERWOOD Mr T S Vanitonia Wot's Occuring
2nd: 5208 SPILLER Ms S Konishiki Just Fooling
3rd: 5175 MOULL, Mr G & DAVIS Mr P J Dizame Time To Tango
Res: 5211 TATNELL Mrs S Saxomi Night Sparkler Of Spiritcrest
VHC: 5162 LOADER Mrs B Habiba Hakuna Matata via Kettrice

Class 1274 JD (12 Entries) Abs: 1
1st: 5169 MCGUIGAN, Mrs A & MCGUIGAN, Miss T & BLACKWELL M Habiba Oliver With A Twist At Annamac
2nd: 5127 CROW, Mrs D & BURREE Mrs D Leibwache Nothing But Nitro
3rd: 5208 SPILLER Ms S Konishiki Just Fooling
Res: 5176 MOYES, Mr & Mrs B & E & HUNTER Miss G Bryelis Just Like Jezuz
VHC: 5122 COOPER Mrs I Doonbeg Marco For Renedream

Class 1275 PGD (10 Entries) Abs: 0
1st: 5142 HAMPSON Mrs J Zerachiel The Real Deal
2nd: 5204 SMITH, Mr S & WISNIEWSKI Mr E Sophijace Corvus Of Rodridge
3rd: 5205 SNELL Mrs C Cookie Monster Gattaca (Imp)
Res: 5163 LOADER Mrs B Habiba Yaba Daba Doo To Kettrice
VHC: 5210 STALLARD Miss H X Zucci's Poker Face At Silkridge

Class 1276 LD (9 Entries) Abs: 1
1st: 5132 DALNEY, Miss S & HORTON Mr E Ceser's Parian Child For Pariansoez
2nd: 5152 JACKSON Miss L Kaikodol Big Boss Man
3rd: 5178 MOYES, Mrs E & HUNTER, Miss G & DEVANEY Mr T Bryelis Ring' O Star JW Sh.CM
Res: 5202 SMITH Mr S A Oriental Jokes Escada Of Rodridge (Imp) Sh.CM
VHC: 5133 DEANS Mr D S & Mrs C A Konishiki Frostwork

Class 1277 OD (7 Entries) Abs: 1
1st: 5126 CROW Mrs D Mongoshi Gate Crasher (Imp)
2nd: 5111 BRIDGWATER Ms C NL Ch Fame And Fortune Of Roxys Pride In Scherzand
3rd: 5130 DALE Mrs R & Mr M Zanjero Odyssey's Shadow With Dalrosmic JW
Res: 5206 SNELL Mrs C Neerodan Heart Of Fire
VHC: 5189 RICHARDSON Mrs C A Iliana Golden Thunder

Class 1278 VD (1 Entries) Abs: 0
1st: 5192 RUPNIAK Mrs L Konishiki Woody JW Sh.CM
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1279 GCD (4 Entries) Abs: 0
1st: 5126 CROW Mrs D Mongoshi Gate Crasher (Imp)
2nd: 5192 RUPNIAK Mrs L Konishiki Woody JW Sh.CM
3rd: 5133 DEANS Mr D S & Mrs C A Konishiki Frostwork
Res: 5149 INWOOD Mrs J Jayanamee Jay
VHC:

Class 1280 MPB (13 Entries) Abs: 3
1st: 5193 RUPNIAK Mrs L Konishiki Inclined To Smile
2nd: 5160 KNOWLES Mrs J Jhanchi Play The Game
3rd: 5207 SNELL Mrs C Moretonia Wish For A Rose
Res: 5139 GRFFITHS Mrs I A Dalrosmics Ellie In Pink At Fawncrest
VHC: 5108 BLORE Mrs V H Movalian Candy's Kisses

Class 1281 PB (10 Entries) Abs: 3
1st: 5193 RUPNIAK Mrs L Konishiki Inclined To Smile
2nd: 5160 KNOWLES Mrs J Jhanchi Play The Game
3rd: 5177 MOYES, Mr & Mrs B & E & HUNTER Miss G Bryelis Celestial Angel
Res: 5140 GRFFITHS Mrs I A Akashic Alice
VHC: 5207 SNELL Mrs C Moretonia Wish For A Rose

Class 1282 JB (10 Entries) Abs: 1
1st: 5115 BURREE Mr & Mrs P AND D Zuccis Miss Dior Cherie
2nd: 5109 BOWES Ms S Doucai's Nutty Tart
3rd: 5112 BRIDGWATER Ms C Konishiki Godiva Scherzando
Res: 5168 MCGEE Mr J P & Mrs J M Jayanamee Ice Cold
VHC: 5120 COLE Mrs A Doucai's Bathsheba

Class 1283 PGB (9 Entries) Abs: 3
1st: 5150 INWOOD Mrs J Konishiki Exotic Chai JW
2nd: 5141 GWYNNE Mr W N Chezic Mackushla Devine
3rd: 5193 RUPNIAK Mrs L Konishiki Inclined To Smile
Res: 5167 MARSHALL Mr T & Mrs C Pollypeck Rooby Star
VHC: 5117 CLARK Mrs K Kelsion Painted Perfection

Class 1284 LB (8 Entries) Abs: 1
1st: 5121 CONDREN, Miss K & BRYSON Mr W Doucai's Tasteful Tart
2nd: 5170 MCGUIGAN, Mrs A & MCGUIGAN, Miss T & BLACKWELL M Annamac Fairy Tail
3rd: 5171 MCKENZIE, Miss L & BOOTH Mr P. Zucci's Lady Bird At Chinois
Res: 5190 ROBERTS Mrs S & Miss S Shanshal Major Look
VHC: 5179 MOYES, Mrs E & HUNTER, Miss G & DEVANEY Mr T Bryelis Trick Or Treat JW Sh.CM

Class 1285 OB (11 Entries) Abs: 4
1st: 5135 DIXON Mrs T Debrita Diaz JW
2nd: 5219 WILLIAMS Mrs J Konishiki A Touch Of Class
3rd: 5113 BRIDGWATER Ms C Bajecznie Piekna Innowacja Scherzando
Res: 5144 HANCOCK Mrs J L Habiba Causing Havoc
VHC: 5212 TATNELL Mrs S Tuyu Mizz Majestical Of Spiritcrest

Class 1286 VB NO ENTRIES


Class 1287 GCB NO ENTRIES


Back