highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Welsh Corgi (Cardigan)

Judge: Mrs B Banbury



BEST OF BREED : 9941 CROFT-ELLIOTT, Ms L & DIJKHORST Mr W J Ch & Slo Ch Floatin' Helen Heilin JW10
Dog CC : 9940 CROFT-ELLIOTT, Ms L & CAMM Ms S Can Ch Fr Ch Yasashiikuma Lest We Forget
Res Dog CC : 9982 TAYLOR Mrs T Ch Tamlin King George The First Sh.CM
Bitch CC : 9941 CROFT-ELLIOTT, Ms L & DIJKHORST Mr W J Ch & Slo Ch Floatin' Helen Heilin JW10
Res Bitch CC : 9981 TAYLOR Miss S E Ch Blondie's Read My Lips For Bymil (Imp)
Best Puppy : 9935 CARTER Mrs S L Swanpool Alexis with Vowchurch
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 2242 MPD (5 Entries) Abs: 2
1st: 9943 DOVER, Mr K & SAETHER, Mr L & SARSON Ms D Swanpool Alesund
2nd: 9973 RUSHTON Miss J Kincroft Thomas James at Coldene
3rd: 9954 GRANT Mr E Gowerston Rory Jagofpeeko
Res:
VHC:

Class 2243 PD (3 Entries) Abs: 1
1st: 9978 STALKER Mrs S C & Mr H Kincroft Cromar Tyross
2nd: 9954 GRANT Mr E Gowerston Rory Jagofpeeko
3rd:
Res:
VHC:

Class 2244 JD (6 Entries) Abs: 1
1st: 9949 FRICKER Miss F Twinam The Word Is Kerman
2nd: 9966 MAY Miss R A & Mrs D E Glancy Llanc Llewyrchus
3rd: 9958 JONES Miss L Glancy Crwt Ei Gynefin
Res: 9945 EBY Miss E F Kilvroch Reveller
VHC: 9954 GRANT Mr E Gowerston Rory Jagofpeeko

Class 2245 PGD (4 Entries) Abs: 0
1st: 9955 GRANT Mr E Kilvroch Murray Jagofpeeko
2nd: 9961 LOVELL Mrs J & Mr M J Liebehund Dream Lord
3rd: 9967 NEWMAN Mrs C M Cwmteifi Edwart Glas
Res: 9931 BELCHER Mrs B Kilvroch Andre
VHC:

Class 2246 LD (4 Entries) Abs: 3
1st: 9965 MAY Miss R A & Mrs D E Pemcader Beckrow Paul Lori
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2247 OD (7 Entries) Abs: 1
1st: 9940 CROFT-ELLIOTT, Ms L & CAMM Ms S Can Ch Fr Ch Yasashiikuma Lest We Forget
2nd: 9982 TAYLOR Mrs T Ch Tamlin King George The First Sh.CM
3rd: 9956 HALLBLOM Mr L Dk N Ch Int Ch Lux Ch Golddigger Cymraeg Ci
Res: 9984 TAYLOR, JONES & DOVER Messrs Ch Belroyd Pemcader Cymro
VHC: 9936 CAUL Mrs Y V GB Ir Ch Stafflands Rhodri At Rhiwelli

Class 2248 VD (2 Entries) Abs: 0
1st: 9963 MACNALLY Miss K P Gorthleck All For Love
2nd: 9933 BURGOYNE & GODDARD Mr & Mrs J Beckrow Blue Moon Over Waterdeep
3rd:
Res:
VHC:

Class 2249 GCD NO ENTRIES


Class 2250 MPB (6 Entries) Abs: 0
1st: 9935 CARTER Mrs S L Swanpool Alexis with Vowchurch
2nd: 9930 AYNSCOUGH Ms M E Kincroft Cincardena At Sanja
3rd: 9944 DOVER, Mr K & SAETHER Mr L Pemcader Swanpool Aphrodite
Res: 9932 BELCHER Mrs B Kilvroch Clorinda Corradi
VHC: 9934 BURGOYNE & GODDARD Mr & Mrs J Swanpool Armarni

Class 2251 PB (4 Entries) Abs: 0
1st: 9935 CARTER Mrs S L Swanpool Alexis with Vowchurch
2nd: 9930 AYNSCOUGH Ms M E Kincroft Cincardena At Sanja
3rd: 9962 LOVELL Mrs J & Mr M J Big-wood's North Troll Girl For Liebehund (Imp)
Res: 9934 BURGOYNE & GODDARD Mr & Mrs J Swanpool Armarni
VHC:

Class 2252 JB (4 Entries) Abs: 0
1st: 9946 EBY, Miss E F & TAYLOR Mrs M Kilvroch Enchantress
2nd: 9947 ESSENHIGH, Mr B J & BISHOP Mr H D Brynlluan Anwen
3rd: 9976 SKIVINGTON Mr R Brynlluan Aderyn At Ajatiaza
Res: 9962 LOVELL Mrs J & Mr M J Big-wood's North Troll Girl For Liebehund (Imp)
VHC:

Class 2253 PGB (8 Entries) Abs: 1
1st: 9983 TAYLOR Mrs T Tamlin Queen Of Hearts
2nd: 9964 MACNALLY Miss K P Kilvroch Serena Of Gorthleck
3rd: 9951 FROGGATT Mr R V & Mrs C A Rhydowen Jesse for Gerefa (Imp)
Res: 9960 KNIGHTS Mr D Tamlin Queen Of Clubs
VHC: 9971 RAYNER Miss A J Kilvroch Electra Of Rubegud

Class 2254 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 9975 SAUNDERS Dr V I Jennyvic Ditto Of Wildcard
2nd: 9937 CAUL Mrs Y V Rhiwelli Topsi Tlws
3rd: 9972 ROBERTS Mrs V A Floatin' Hawen Hawys for Kogarahs (Imp)
Res: 9974 SAUNDERS Dr V I Yardican Kween Bee
VHC:

Class 2255 OB (4 Entries) Abs: 1
1st: 9941 CROFT-ELLIOTT, Ms L & DIJKHORST Mr W J Ch & Slo Ch Floatin' Helen Heilin JW10
2nd: 9939 CLIFTON Mr P Joseter Popham
3rd: 9979 STALKER Mrs S C & Mr H Ch Kincroft Evelyn Lilydale JW (ai)
Res:
VHC:

Class 2256 VB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9981 TAYLOR Miss S E Ch Blondie's Read My Lips For Bymil (Imp)
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2257 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 9971 RAYNER Miss A J Kilvroch Electra Of Rubegud
2nd: 9974 SAUNDERS Dr V I Yardican Kween Bee
3rd:
Res:
VHC:


Back