highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Bernese Mountain Dog

Judge: Mr T J H Richards



BEST OF BREED : 10347 BRIDGES Miss L Ch Jemmas Winter Jazmine At Liskarn
Dog CC : 10342 BIRD Ms K Shirdees Love Me Do At Cullumbern JW Sh.CM
Res Dog CC : 10414 NIGHTINGALE Mrs T & Mr S Ch Manisla Ebony Dusk
Bitch CC : 10347 BRIDGES Miss L Ch Jemmas Winter Jazmine At Liskarn
Res Bitch CC : 10392 JONES Mrs J Welshbern Taran
Best Puppy : 10362 EDGE Mrs F M Monalou Iced Queen
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 2338 MPD (10 Entries) Abs: 4
1st: 10375 GURNEY Miss M Monalou Wild West Hero
2nd: 10421 RICKMAN Mr M F Tickburn Philagain
3rd: 10431 SLADE Mrs V E Potterspride Rough Love
Res: 10408 MEAKIN Mrs R & Mr P Camlais Rule The World
VHC: 10455 WRIGHT, Miss J A & KIRK Mr D Materabern Good Friday

Class 2339 PD (5 Entries) Abs: 1
1st: 10375 GURNEY Miss M Monalou Wild West Hero
2nd: 10408 MEAKIN Mrs R & Mr P Camlais Rule The World
3rd: 10354 CLARK, Mrs J & FLETCHER Mrs I Ellerton Midnight Son
Res:
VHC:

Class 2340 JD (4 Entries) Abs: 2
1st: 10372 GRANGER Mr T & Mrs P Jaybiem Itri for Shadybower
2nd: 10369 GALEN-BISPING Mr & Mrs K AND S Holzern Thats Amore
3rd:
Res:
VHC:

Class 2341 PGD (8 Entries) Abs: 1
1st: 10382 HEWITSON Mrs S Sanmarwell Brown Sugar
2nd: 10348 BRIDGES Mrs S Kernow Uptome
3rd: 10365 FAIRCLOUGH Mr A & Mrs J A Monalou Shaken Not Stirred
Res: 10452 WOODMAN Mrs L Glanzberg Desert Hawk
VHC: 10360 DUNNE Mr D Tiramsu Zielone Sciezki

Class 2342 LD (12 Entries) Abs: 2
1st: 10342 BIRD Ms K Shirdees Love Me Do At Cullumbern JW Sh.CM
2nd: 10423 RUMBLE Mr P & Mrs G Glamrock Ballroom Blitz By Glenbrienz Sh.CM
3rd: 10361 DUNNE Mr D Iegorr Van't Maroyke
Res: 10379 HARDWICK Mr & Mrs K Sanmarwell Harvey Moon Of Brookbern
VHC: 10429 SLADE Mrs V E Jaybiem Arri Verderci from Potterspride JW

Class 2343 OD (9 Entries) Abs: 2
1st: 10414 NIGHTINGALE Mrs T & Mr S Ch Manisla Ebony Dusk
2nd: 10397 LOEKEN Mrs V & Mr O E Norsk Ch Cafridas Kinetic Kansas Knight
3rd: 10383 HILL, Ms G A & NUNN Mr J Chyburne Classy Luka
Res: 10366 FAIRCLOUGH Mr A & Mrs J A Monalou What's It All About Sh.CM
VHC: 10364 EMBLETON Mr & Mrs P Ir Ch Bernemcourt Fascination Ir J Ch CJW11

Class 2344 VD (2 Entries) Abs: 2


Class 2345 GCD (2 Entries) Abs: 0
1st: 10409 MILES Ms J B Ch Jaybiem Utwo JW Sh.CM
2nd: 10443 WAKELAND Mr M & Mrs J Jaybiem Cedar Trees At Bramikdel
3rd:
Res:
VHC:

Class 2346 MPB (19 Entries) Abs: 10
1st: 10436 SPOONER Mrs E A Barinkar Jitter Bug Boogie
2nd: 10448 WILLIAMS Mr G & Mrs B L Tickbern Oaklahoma In Tinland
3rd: 10410 MILES Ms J B Manisla Pearl's A Singer With Jaybiem
Res: 10446 WESTON Mrs J Y Bernfawr Goody Two Shoes
VHC: 10447 WESTON Mrs J Y Bernfawr Goody Gum Drops

Class 2347 PB (9 Entries) Abs: 1
1st: 10362 EDGE Mrs F M Monalou Iced Queen
2nd: 10450 WILSON Mr M P & Mrs C A Monalou Ruby Lady at Blumental
3rd: 10448 WILLIAMS Mr G & Mrs B L Tickbern Oaklahoma In Tinland
Res: 10446 WESTON Mrs J Y Bernfawr Goody Two Shoes
VHC: 10447 WESTON Mrs J Y Bernfawr Goody Gum Drops

Class 2348 JB (7 Entries) Abs: 2
1st: 10430 SLADE Mrs V E Jaybiem Voo Doo at Potterspride
2nd: 10411 MILES Ms J B Jaybiem I Kea
3rd: 10437 SUTTON Mrs J & Mr T Sennensson Ninaricci At Bernsteph
Res:
VHC:

Class 2349 PGB (13 Entries) Abs: 5
1st: 10368 FLIPPANCE Mr & Mrs J W& H M Bernbienaime Bright Button
2nd: 10415 OAKABY Mrs L F Iscabern Cherry Blossom
3rd: 10345 BOREHAM Mrs E. D. Graybulyn Mini Viva To Broels
Res: 10349 BRIDGES Mrs S Kernow Close Encounter
VHC: 10428 SHIPTON Mrs P Iscabern Camelia At Chesterwood

Class 2350 LB (20 Entries) Abs: 9
1st: 10392 JONES Mrs J Welshbern Taran
2nd: 10363 EDGE Mrs F M Monalou Dutch Affair JW
3rd: 10419 PRICE Mrs M Welshbern Celtic Chelsea
Res: 10340 BARSTAD Mrs A Cafridas Olympic Olava Oladala
VHC: 10417 PAWLYSZYN Ms K Materabern Cha Cha Cha

Class 2351 OB (10 Entries) Abs: 6
1st: 10347 BRIDGES Miss L Ch Jemmas Winter Jazmine At Liskarn
2nd: 10339 BARR Mr A & Mrs P Bernsteph Chloe
3rd: 10451 WILSON Mr M P & Mrs C A Monalou Betty Boop at Blumental
Res: 10367 FISON-BATES Mrs Y B Clashaidy Nidelva Flowing Of Balahunz
VHC:

Class 2352 VB (3 Entries) Abs: 2
1st: 10398 LOEKEN Mrs V & Mr O E Nord Cafridas Frolic Friendly Fannie
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 2353 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 10432 SMALL Mrs S Dreambern Ingenious Izzy
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Back