highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

Bearded Collie

Judge: Mrs L Peirson



BEST OF BREED : 9280 ATKINS, Mr G J & CHARLES Mrs C C Ch Snikkles Sea Lavender JW
Dog CC : 9280 ATKINS, Mr G J & CHARLES Mrs C C Ch Snikkles Sea Lavender JW
Res Dog CC : 9304 COLLINS Mr D & Mrs S Sammara Over The Moon
Bitch CC : 9351 HYDE Mr D Diotima Heart Of Gold
Res Bitch CC : 9299 BUSH Mr A. J. & Mrs T.M. Manortonway Melody Maker
Best Puppy : 9304 COLLINS Mr D & Mrs S Sammara Over The Moon
Best Veteran : 9299 BUSH Mr A. J. & Mrs T.M. Manortonway Melody Maker
Best Breeder :

Class 2096 MPD (10 Entries) Abs: 1
1st: 9410 SWABY Mr & Mrs R Sengalas Rephael
2nd: 9291 BOWEN, Mrs G P & WORMALD Mr D P Moonhill Toot Sweet
3rd: 9425 WILDING Miss A E G Bendale Extra Special
Res: 9370 MOLLOY Miss D Nellbrook Deja Vu at Pyesbridge
VHC: 9324 FOOKS Mr M & Mrs S Brenriga Wrapped In Gold for Zoesta

Class 2097 PD (10 Entries) Abs: 0
1st: 9304 COLLINS Mr D & Mrs S Sammara Over The Moon
2nd: 9344 HINES, Mrs W & GORANSSON Mrs U Farmarens Lambeth Walk To Ramsgrove (imp)
3rd: 9410 SWABY Mr & Mrs R Sengalas Rephael
Res: 9425 WILDING Miss A E G Bendale Extra Special
VHC: 9426 WILMOTT Mrs C Carbonnie Blue Buttons For Carbow

Class 2098 JD (7 Entries) Abs: 3
1st: 9286 BETTS Mrs M Pipadene Undercover Agent
2nd: 9317 EDWARDS Mrs K Roxilyn Dark And Dashing
3rd: 9362 MARSHALL Mrs S J & Mr J Kilfinan Country Breeze
Res: 9315 DUNCAN Mr J Copiar Rangers Rascal
VHC:

Class 2099 YD (4 Entries) Abs: 0
1st: 9282 BAKER Miss M J Malandex Xceedingly Good JW
2nd: 9294 BURSCOUGH Mr A & Mrs C Kilfinan Country Knight
3rd: 9400 RYAN, Miss N & JEBB Mr D Dychix Cornelius Fudge
Res:
VHC:

Class 2100 PGD (7 Entries) Abs: 2
1st: 9417 VAN DE HOEF Mrs R Hisnhers Special Diamond
2nd: 9368 MCERLANE Mr G J & Mrs Talraz Royal Ascot Jw
3rd: 9369 MOLLOY Miss D Nellbrook Unexpected for Pyesbridge JW
Res: 9356 KNIGHT Mrs B M Carbow Cosmic Creation
VHC: 9400 RYAN, Miss N & JEBB Mr D Dychix Cornelius Fudge

Class 2101 LD (13 Entries) Abs: 0
1st: 9326 GIBB Ms S Dychix Captain Jack JW Sh.CM
2nd: 9360 MANGNALL, Mrs D & BURFITT Mrs G Breaksea G I Blues JW
3rd: 9305 COOPER Miss K. M. M. Talraz White Feathers
Res: 9395 RICHARDSON Mrs A Caramac Change The Beat
VHC: 9300 CARTER, Mrs S & PALMER Mrs J Nellbrook Wynter Magic Of Woodacre

Class 2102 OD (13 Entries) Abs: 3
1st: 9280 ATKINS, Mr G J & CHARLES Mrs C C Ch Snikkles Sea Lavender JW
2nd: 9418 WALDRON Ms J L Cartier De Chester At Snowmead JW (Imp)
3rd: 9427 WOOD Mr A & Mrs J Potterdale Star Audition for Pepperjay JW Sh.CM
Res: 9413 THORPE Mrs M & Mr G Ch Claudalla Jacob Marley At Merrythorpe JW
VHC: 9330 GLASSPOOL Mrs D Ch Diotima From The Heart For Gildenmede

Class 2103 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 9405 STEVENS Mrs S Littlehaven Blue Spruce
2nd: 9397 RICHARDSON, Miss D M & MAHER Miss E Nadene Freedreamer
3rd: 9408 WILLIAMS Mr G & Mrs H Navillus Fantasy Spirit
Res:
VHC:

Class 2104 GCD (4 Entries) Abs: 0
1st: 9420 WEBB Mrs J Potterdale Bilberry Sh.CM
2nd: 9374 NICHOLLS-WARD, Mrs S M & PERRY Mrs C M Bumbleridge's Orinoko JW
3rd: 9357 LATTIMER Ms A Ir Ch Int Ch Coalacre Alexandrite
Res: 9356 KNIGHT Mrs B M Carbow Cosmic Creation
VHC:

Class 2105 MPB (16 Entries) Abs: 2
1st: 9320 EDWARDS Mrs N Nellbrook Imagination
2nd: 9404 STEAD, Mrs C & MAY Mrs A Sengalas Breaking Dawn For Clovabrae
3rd: 9424 WILDING Miss A E G Bendale Sweet Georgia Brown
Res: 9421 WEIGHTMAN Mrs D Debbeacol Harmony In Motion
VHC: 9288 BODDINGTON Mrs C Braddabrook Lily Of Kitesover

Class 2106 PB (15 Entries) Abs: 2
1st: 9320 EDWARDS Mrs N Nellbrook Imagination
2nd: 9318 EDWARDS Mrs K Ger Lum-bi-ni Hopeful Isabella For Roxilyn (Imp) N
3rd: 9424 WILDING Miss A E G Bendale Sweet Georgia Brown
Res: 9378 O'BRIEN Mr & Mrs W Sammara Song To The Moon
VHC: 9288 BODDINGTON Mrs C Braddabrook Lily Of Kitesover

Class 2107 JB (9 Entries) Abs: 3
1st: 9281 ATKINS, Mr G J & CHARLES Mrs C C Firstprizebears Jackieo Avec Snikkles (Imp) JW
2nd: 9287 BETTS Mrs M Pipadene Ultimate Dream
3rd: 9384 PATERSON Miss L S Pipadene Upper Crust
Res: 9385 PATTERSON, Mr & Mrs M & HOLTON Mrs J Leamedo Pure Class
VHC: 9345 HOLDEN Mrs S J & Mr M R Kirstancourt Kaleidoscope

Class 2108 YB (6 Entries) Abs: 3
1st: 9358 LEECH Mrs J A Jamchala Lady of Shalott
2nd: 9376 NORCOMBE Mrs A Roseollie Running Smooth
3rd: 9345 HOLDEN Mrs S J & Mr M R Kirstancourt Kaleidoscope
Res:
VHC:

Class 2109 PGB (21 Entries) Abs: 2
1st: 9306 COPE Mrs B Menander Bathed'n'brushed
2nd: 9301 CARTER, Mrs S & PALMER Mrs J Woodacre Thyme To Beguile JW
3rd: 9337 HALE Mr & Mrs G Damalek Dusty Chimes JW
Res: 9379 O'BRIEN Mr & Mrs W Sammara Moonlight Shadow
VHC: 9387 PEDDER Mrs A & Mr G Breaksea Amazing Grace For Caldermist JW

Class 2110 LB (9 Entries) Abs: 1
1st: 9283 BAKER Miss M J Malandex Xplicit
2nd: 9328 GILBERT Mr & Mrs Athemburgh New Beginning
3rd: 9353 JAY Mr & Mrs M. J. Talraz Honey Trap Jw
Res: 9334 GROENIER Miss I Bushblades Ready To Rejoice
VHC: 9371 MOORHOUSE Miss K S Willowmead Alice Blue Gown JW

Class 2111 OB (15 Entries) Abs: 4
1st: 9351 HYDE Mr D Diotima Heart Of Gold
2nd: 9364 MAY Mrs A & Mr N Ch Philemon Secret Smile With Sengalas (Imp)
3rd: 9307 COPE Mrs B Menander B Mi Baby
Res: 9340 HARKIN Mr J & Mrs M E Ch Claudalla Jenny Wren JW Sh.CM
VHC: 9319 EDWARDS Mrs K Ch Sengalas Leading Lady Of Roxilyn JW

Class 2112 VB (4 Entries) Abs: 0
1st: 9299 BUSH Mr A. J. & Mrs T.M. Manortonway Melody Maker
2nd: 9399 RITCHIE Mrs S J Navillus Moon Spirit
3rd: 9348 HUDSON Mr C & Mrs S Ch Hisnhers Diamond Lil JW Sh.CM
Res: 9310 DANIEL Mr G J & Mrs N C Brodaty Midsummer Dreams of Nigrasky
VHC:

Class 2113 GCB (1 Entries) Abs: 0
1st: 9309 COX Mrs M A Marrox Silver Rainbow
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Back