highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


LKA 2011

AV Imported Register Breeds (Toy, Utility, Pastoral & Working)

Judge: Mr M S Quinney



BEST OF BREED : 11441 FIELDSEND Mr T J & Mrs A M Mei D'espinvesa To Starwell (Imp)
Best Dog : 11444 GUTTERIDGE Mrs H Albionspitz Agustin At Qiqern
Res Best Dog : 11472 WHITE Mrs F Overhill Caviere
Best Bitch : 11441 FIELDSEND Mr T J & Mrs A M Mei D'espinvesa To Starwell (Imp)
Res Best Bitch : 11464 WARD Miss D Perfect Angel Eyes
Best Puppy :
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 2538 MPD (2 Entries) Abs: 0
1st: 11444 GUTTERIDGE Mrs H Albionspitz Agustin At Qiqern
2nd: 11471 WHITE Mrs F Chiceron Lando
3rd:
Res:
VHC:

Class 2539 PD (4 Entries) Abs: 2
1st: 11460 SWINBURN Mrs J A Bynton Joie De Vivre
2nd: 11471 WHITE Mrs F Chiceron Lando
3rd:
Res:
VHC:

Class 2540 JD (4 Entries) Abs: 2
1st: 11453 PETERS Mrs S Esplendigos Extraordinary Hermann For Sevarna (Imp
2nd: 11436 BARNES Mr S & Mrs J Jupiler Du Regard Mordant To Tallowah (imp Bel)
3rd:
Res:
VHC:

Class 2541 PGD (4 Entries) Abs: 1
1st: WHD WITHHELD
2nd: 11459 SWINBURN Mr P & Mrs J A Duke Du Val du Sanon (Imp)
3rd:
Res:
VHC:

Class 2542 OD (5 Entries) Abs: 0
1st: 11472 WHITE Mrs F Overhill Caviere
2nd: 11440 FIELDSEND Mr T J & Mrs A M Atengos Made In Heaven At Starwell (Imp)
3rd: 11443 GORDON Mrs M S Multi Ch Apancingo At Ammexbiche (Imp)
Res: 11467 WATKINS Miss S Asimovs Beaufort
VHC: 11466 WATKINS Miss S Albionspitz Spirit Warrior CW

Class 2543 VD NO ENTRIES


Class 2544 GCD (2 Entries) Abs: 0
1st: 11472 WHITE Mrs F Overhill Caviere
2nd: 11471 WHITE Mrs F Chiceron Lando
3rd:
Res:
VHC:

Class 2545 MPB (4 Entries) Abs: 2
1st: 11468 WATKINS Miss S Albionspitz Doris
2nd: 11462 WARD Miss D Albionspitz Chava
3rd:
Res:
VHC:

Class 2546 PB (4 Entries) Abs: 0
1st: 11456 RUSSELL Mr E T & Mrs L M Bynton Flanders Rose at Dalynrics
2nd: 11455 ROBERTS, Miss S & CAWLEY Mrs D Ima Little Miss Sunshine for Shanshal NAF
3rd: 11475 WILKINSON, Mrs G & WILKINSON Miss P Albionspitz Bejeweled
Res: 11454 REYNOLDS Mrs E S & Mr C J Albionspitz Beloved
VHC:

Class 2547 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 11476 WILKINSON, Mrs G & WILKINSON Miss P Silmorablbion's Treasure
2nd: 11461 THURSTON Mrs N Morningcalm Chamoise For Liubice NAF TAF
3rd: 11463 WARD Miss D Silmoralbion Brightstar
Res: 11438 BARNETT Mr R Silmoralbion's Valpecula
VHC:

Class 2548 PGB (9 Entries) Abs: 3
1st: 11464 WARD Miss D Perfect Angel Eyes
2nd: 11477 WILKINSON, Mrs G & WILKINSON Miss P Silmoralbion's Venus
3rd: 11469 WATKINS Miss S Albionspitz Wednesday
Res: 11451 MARR Mr & Mrs P Julestar Golden Glow To Kawanna
VHC: 11458 SIBLEY Mr J A & Mrs Julestar Rising Sun

Class 2549 OB (3 Entries) Abs: 0
1st: 11441 FIELDSEND Mr T J & Mrs A M Mei D'espinvesa To Starwell (Imp)
2nd: 11437 BARNES Mr S & Mrs J Overhill Charisma For Tallowah
3rd:
Res:
VHC:

Class 2550 VB NO ENTRIES


Class 2551 GCB (2 Entries) Abs: 0
1st: 11441 FIELDSEND Mr T J & Mrs A M Mei D'espinvesa To Starwell (Imp)
2nd:
3rd:
Res:
VHC:


Back