highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


Bournemouth 2008

West Highland White Terrier

Judge: Mr M S King



BEST OF BREED : 5008 GRIFFITHS Mrs J A Ch Karamynd Play It Again
Dog CC : 5008 GRIFFITHS Mrs J A Ch Karamynd Play It Again
Res Dog CC : 5007 GORDON Mr A Ch Lamsmore Fitzwritin
Bitch CC : 5006 GILLOTT, Miss J E & CARLIN Mrs J E Lizandycris Aint She Grand
Res Bitch CC : 5009 GRIFFITHS Mrs J A Ch Karamynd Drama Queen
Best Puppy : 4989 BRITTEN Mrs D Krisma Storm In A Teacup
Best Veteran : 5028 MILNER Mr G R & Mrs J A Juanne Gin N' Soda
Best Breeder :

Class 1417 VD NO ENTRIES


Class 1418 MPD (2 Entries) Abs: 2


Class 1419 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 5027 MILNER Mr G R & Mrs J A Juanne Flamenco Finlay
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1420 JD (3 Entries) Abs: 1
1st: 4993 DINGLEY Mr P Davot Chi Ki Chap
2nd: 5042 WINDRAM Mr G C & Mrs C E Leonardo Ventura
3rd:
Res:
VHC:

Class 1421 GD (1 Entries) Abs: 0
1st: 4994 DINGLEY Mr P Davot Chevie Chaser
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1422 PGD (3 Entries) Abs: 1
1st: 5040 STOREY Mr K M Nossimp Written In The Stars
2nd: 5043 WINDRAM Mr G C & Mrs C E Louie Conquistador
3rd:
Res:
VHC:

Class 1423 LD (6 Entries) Abs: 0
1st: 5038 SQUIRE Mrs T Dashing Devil's Street Fighter
2nd: 5005 GILLOTT, Miss J E & CARLIN Mrs J E Lizandycris Devlin Disgise
3rd: 4997 FOX Mrs K & Mr J Hillsted Same Again
Res: 5034 NOYCE Mr & Mrs D Maxula Name Of The Game
VHC: 4984 ASH Mrs J G Hillcloud Blizzard

Class 1424 OD (5 Entries) Abs: 0
1st: 5008 GRIFFITHS Mrs J A Ch Karamynd Play It Again
2nd: 5007 GORDON Mr A Ch Lamsmore Fitzwritin
3rd: 4988 BRITTEN Mrs D Ch Walk The Line Vom Deipen Brook To Krisma (Imp)
Res: 5019 LEWIS Mr & Mrs S Ch Lynnsto Man About Town Sh.CM
VHC: 5030 MORTON Mrs C M Ir Ch Havasu Hey Dude For Swifdon

Class 1425 VB (2 Entries) Abs: 0
1st: 5028 MILNER Mr G R & Mrs J A Juanne Gin N' Soda
2nd: 5044 WINDRAM Mr G C & Mrs C E Cassara Princess
3rd:
Res:
VHC:

Class 1426 MPB (7 Entries) Abs: 1
1st: 5024 MEALING Mrs R H Reifrandies Muirne
2nd: 5020 LEWIS Mr & Mrs S Bellevue Day Dream At Leodhas TAF
3rd: 4999 GALE Miss K Bellevue Sweet Dream
Res: 5018 LANCASTER Mrs D K Clanestar Cloud Chaser
VHC: 5002 GAYDON Mr R J & Mrs T M Gilbri Christmas Angel

Class 1427 PB (7 Entries) Abs: 3
1st: 4989 BRITTEN Mrs D Krisma Storm In A Teacup
2nd: 5003 GAYDON Mr R J & Mrs T M Bellevue Wanna Be At Gilbri
3rd: 5031 MORTON Mrs C M Brychdyn Carrie On Swifdon
Res: 4986 BARTLEY Mr & Mrs E Pelham Lady Of Heathbridge
VHC:

Class 1428 JB (9 Entries) Abs: 4
1st: 5035 NOYCE Mr & Mrs D Maxula Box Of Tricks
2nd: 4995 DUNNE Mrs R Hillcloud Ice Flake At Charosmack
3rd: 5032 MORTON Mrs C M Swifdon Stormy Days
Res: 4987 BRADBURY Ms J Petalam Something Tells Me
VHC: 5010 HARPER Miss K Westigo Sheeza Delight

Class 1429 GB NO ENTRIES


Class 1430 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 5041 STOREY Mr K M Nossimp Only Girl In Command
2nd: 4998 FOX Mrs K & Mr J Comdale Miss January At Hillsted
3rd: 4992 DAVISON Mrs R E & Mr T A Braxquin Beginning A Dream
Res: 5046 WINDRAM Mr G C & Mrs C E Cochansa Dales Pride
VHC:

Class 1431 LB (5 Entries) Abs: 4
1st: 5000 GALE Miss K Bellevue Party Spirit
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1432 OB (7 Entries) Abs: 0
1st: 5006 GILLOTT, Miss J E & CARLIN Mrs J E Lizandycris Aint She Grand
2nd: 5009 GRIFFITHS Mrs J A Ch Karamynd Drama Queen
3rd: 5037 SMITH Mrs V Ch Faymar Fine Romance
Res: 5004 GAYDON Mr R J & Mrs T M Ch Bellevue Town Flirt At Gilbri
VHC: 4996 FOSTER, Mrs L M & FOSTER Miss N Thozow Sweet Pea


Back