highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


Bournemouth 2011

Dachshund (Long Haired)

Judge: Mr J Horswell



BEST OF BREED : 3842 MITCHELL Mrs F Ch Bronia Larenzo
Dog CC : 3842 MITCHELL Mrs F Ch Bronia Larenzo
Res Dog CC : 3820 DARE Mrs C Darsoms Zyjack
Bitch CC : 3845 MITCHELL Miss K A Bronia American Liberty At Imirika
Res Bitch CC : 3831 HARRIS Mr W C Zarcrest Devil Wears Prada
Best Puppy : 3831 HARRIS Mr W C Zarcrest Devil Wears Prada
Best Veteran : 3854 SUTTON Mrs J Damai Master Benedict Sh.CM
Best Breeder :

Class 1001 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3854 SUTTON Mrs J Damai Master Benedict Sh.CM
2nd: 3849 REES Mrs S Phaeland North Light at Aquarelle
3rd: 3813 ALFORD, Mrs S N & WORTH Mrs C L Swansford Pukkador at Deeseedax
Res:
VHC:

Class 1002 PD (1 Entries) Abs: 0
1st: 3815 BOYLE, Mr H & Mrs C M & BOYLE Miss Z C Zarcrest Hugo Boss
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1003 JD (7 Entries) Abs: 1
1st: 3842 MITCHELL Mrs F Ch Bronia Larenzo
2nd: 3832 JOHNSON Mr T L Africandawns Night Hawk
3rd: 3830 HAGAN, Ms M & BORSUK Mr D Badamtam's Via Baltica at Follypas (Imp)
Res: 3836 LEWIS Mr D M Bronia Chaos At Trixhund
VHC: 3818 COOPER, Mrs & Miss & STEADMAN, Mrs & HENDREN Mr Darsoms Zethro

Class 1004 ND (1 Entries) Abs: 0
1st: 3818 COOPER, Mrs & Miss & STEADMAN, Mrs & HENDREN Mr Darsoms Zethro
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1005 PGD (2 Entries) Abs: 0
1st: 3837 LEWIS Mr D M Trixhund Ask Elvis
2nd: 3812 ALFORD, Mrs S N & WORTH Mrs C L Dachslur Diddleydo At Deeseedax
3rd:
Res:
VHC:

Class 1006 LD (4 Entries) Abs: 0
1st: 3848 PANKHURST, Mr B R & EDWARDS Mrs D A Marshwick Cloudy Morning at Danward
2nd: 3833 JOHNSON Mr T L Africandawns Rumor Rumble
3rd: 3824 ELDRIDGE, Ms K S & SWANN Miss C L Metadale Morgenhof
Res: 3850 REES Mrs S Loxbar Master Mercantor at Aquarelle
VHC:

Class 1007 OD (3 Entries) Abs: 0
1st: 3820 DARE Mrs C Darsoms Zyjack
2nd: 3838 MARKS Ms G Brynalyn Royal Warrier Via Labbadax
3rd: 3828 HAGAN, Ms M & BORSUK Mr D What A Corker At Follypaws
Res:
VHC:

Class 1008 VB NO ENTRIES


Class 1009 PB (3 Entries) Abs: 0
1st: 3831 HARRIS Mr W C Zarcrest Devil Wears Prada
2nd: 3822 DARE Mrs C Zarcrest Gabriela Sabatini At Darsom NAF TAF
3rd: 3839 MARKS Ms G Labbadax Belladonna
Res:
VHC:

Class 1010 JB (4 Entries) Abs: 0
1st: 3821 DARE Mrs C Darsoms Zolene
2nd: 3844 MITCHELL Miss K A Bronia Louanna At Imirika
3rd: 3816 BRADLEY Mrs E Marshwick Spring Serenade
Res: 3853 SUTTON Mrs J Lillymai Flower By Damai
VHC:

Class 1011 NB (1 Entries) Abs: 0
1st: 3814 AMOS Mrs L. Marshwick Star Dancer
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1012 PGB (5 Entries) Abs: 1
1st: 3843 MITCHELL Mrs F Bronia Lenya
2nd: 3852 SURRELL Ms S A Bokra Masquerade
3rd: 3825 EVE Mrs S C Dachslur Mairi My Dream
Res: 3817 BRADLEY Mrs E Metadale My Decision
VHC:

Class 1013 LB (5 Entries) Abs: 1
1st: 3845 MITCHELL Miss K A Bronia American Liberty At Imirika
2nd: 3826 EVE Mrs S C Dachslur Diamond Fancy Free at Sundayshill
3rd: 3835 LE PAGE Mrs A Resurgam Elise Thelepees
Res: 3823 DIMON Miss J Dimerlin Isolde
VHC:

Class 1014 OB (2 Entries) Abs: 0
1st: 3834 JOHNSON Mr T L Africandawns Night Fire
2nd: 3841 MITCHELL Miss E Bronia Callista
3rd:
Res:
VHC:


Back