highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


National Dog Show 2009

Best in Show


Best in Show
Mr W Dobbin & Ir Ch Fairweather's Knock Out with Brooklynbear, with BIS Judge Miss Jean Lanning

Reserve Best in Show
Cragg & Armstrong's Aust Sh Ch & Ch Hungargunn Bear It'n Mind (Reserve Best in Show), with BIS Judge Miss Jean Lanning


Best Puppy in Show
Mrs S Duffin-Penney & Longdorham Follow The Dream (Best Puppy in Show), with Best Puppy Judge Miss Jean Lanning

Reserve Best Puppy in Show
Ms F J Fox & Pugnus Papageno at Dimrost (Reserve Best Puppy in Show), with Best Puppy Judge Miss Jean Lanning


 


BEST IN SHOW
Judge: Miss Jean Lanning


BEST : 6214 DOBBIN Mr W & Mrs A - Ir Ch Fairweather's Knock Out with Brooklynbear (I - NEWFOUNDLAND - Dog
RESERVE : 3203 CRAGG, Mrs N & ARMSTRONG Mrs K - Aust Sh Ch & Ch Hungargunn Bear It'n Mind - HUNGARIAN VIZSLA - Dog
3rd :
4th :
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :

HOUND GROUP
Judge: Mr Nev Newton


BEST : 42 HALL Mrs R A - Ch Saxonmill Rocket Man JW - AFGHAN HOUND - Dog
RESERVE : 732 ERGIS Mrs S M - Ch Siouxline Indigo JW Sh.CM - DACHSHUND (MINIATURE SMOOTH HAIRED) - Dog
3rd : 1034 BOGGIA, Miss C, & HARGREAVES-SAVAGE Mrs B - Am Ch Hyperion Summer In Paris with Mistweave (Imp - GREYHOUND - Bitch
4th : 501 DAWSON Mrs E I & Mr N D - Stubbylee Jazz Diva JW - BORZOI - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TERRIER GROUP
Judge: Mr Geoff Corish


BEST : 2214 AVERIS, Mr J & SCAWTHORN Mr D - Ch Saredon For Your Eyes Only - LAKELAND TERRIER - Bitch
RESERVE : 2123 GOODSELL Mr A - Ch Blackdale Carousel (IKC) - FOX TERRIER (WIRE) - Bitch
3rd : 2477 BREEZE Mrs S C - Salena Black Shadow - SKYE TERRIER - Dog
4th : 1830 MCPHERSON Mr S A - Brumberhill Belle De Jour - BORDER TERRIER - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

GUNDOG GROUP
Judge: Mrs Ferelith Somerfield


BEST : 3203 CRAGG, Mrs N & ARMSTRONG Mrs K - Aust Sh Ch & Ch Hungargunn Bear It'n Mind - HUNGARIAN VIZSLA - Dog
RESERVE : 3133 FORD Mr & Mrs I - Sh Ch Liric Come Dance With Me Of Shillay JW Sh.CM - GORDON SETTER - Dog
3rd : 3057 SQUIRE Mrs J - Winterwell Dolly Wagon via Taftazini JW - GERMAN SHORTHAIRED POINTER - Bitch
4th : 3348 VALENTINE Mrs J F - Tullamore Ted JW - IRISH RED & WHITE SETTER - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

WORKING GROUP
Judge: Mr Frank Kane


BEST : 6214 DOBBIN Mr W & Mrs A - Ir Ch Fairweather's Knock Out with Brooklynbear (I - NEWFOUNDLAND - Dog
RESERVE : 5281 EMBLETON Mr & Mrs P - Ir Ch Bernemcourt Sirocco An Ch'07 CJW07 CW - BERNESE MOUNTAIN DOG - Dog
3rd : 6378 KILLICK Mr T & Mrs T - Ch Travillon Rant And Rave Jw - ROTTWEILER - Dog
4th : 5642 BALSHAW Mrs J E - Janzins Jamelia JW Sh.CM - DOBERMANN - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

PASTORAL GROUP
Judge: Mr Peter Radley


BEST : 7762 EDWARDS Mrs C A - Shanlimore Jesse James JW - PYRENEAN MOUNTAIN DOG - Dog
RESERVE : 6769 TURNER Mr D G & Mrs C R - Ch Jsy Ch Am Ch Harmonyhillsatinfunnycideman At Ch - AUSTRALIAN SHEPHERD - Dog
3rd : 7571 WHITTON Mr J & Mrs M - Zaydah Don't Stop Me Now At Vaucluse - HUNGARIAN PULI - Dog
4th : 7423 DEAN Mrs P A - Asterel Sir Launcelot - ESTRELA MOUNTAIN DOG - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

UTILITY GROUP
Judge: Mr Keith Nathan


BEST : 8444 OLDHAM Mr R P - Ch Towmena In The Frame - CHOW CHOW - Dog
RESERVE : 9336 MANCE Mrs J S - Ch Schipdale Orlando - SCHIPPERKE - Dog
3rd : 8978 SCARLL Mrs J - Ch Timazinti Molly - LHASA APSO - Bitch
4th : 8209 KILLILEA, Mrs J & CLURE Mrs A - Redwitch Living the Dream - AKITA - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TOY GROUP
Judge: Mr Bryan Mitchell


BEST : 10461 NEWTON, Mr G & Mrs P & LEONARD Mr A - Ch Witchstone Centre Fold - ENGLISH TOY TERRIER (Black & Tan) - Bitch
RESERVE : 11028 EASDON, Mr A & MARTIN Mr P - Yakee You Do Something For Me - PEKINGESE - Dog
3rd : 9828 COAD Mr M - Pamplona Bring Me Sunshine - BICHON FRISE - Dog
4th : 10493 MERCER Mr P & Mrs M A - Ch Fennymore Pinkie Royale - GRIFFON BRUXELLOIS - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :


BEST PUPPY IN SHOW
Judge: Miss Jean Lanning


1st : 7678 DUFFIN-PENNEY Mrs S Longdorham Follow The Dream - OLD ENGLISH SHEEPDOG - Dog
2nd : 11249 FOX Ms F J Pugnus Papageno at Dimrost - PUG - Dog
3rd : Not Awarded
4th : Not Awarded

HOUND - PUPPY
Judge: Miss Editha Newton


1st : 4 BEANLAND, Mrs J & PARSELL Mrs C Ashahni Alarah At Harlextan - AFGHAN HOUND - Bitch
2nd : 547 DARE Mrs C Bronia Salvador of Darsoms NAF TAF - DACHSHUND (LONG HAIRED) - Dog
3rd : 1628 TURNBULL Mr J & Mrs V Turnstone Crackaway Jack - WHIPPET - Dog
4th : 437 SPAVIN Miss M Dialynne Flamboyant - BEAGLE - Dog

TERRIER - PUPPY
Judge: Mr Edward Allen


1st : 1766 YEARLEY Mr S & Mrs A Gnejnabay Genegenie Gal at Lowbrook - BEDLINGTON TERRIER - Bitch
2nd : 2291 FRASER Mrs B Jaeva Midas Touch At Saltarello - NORFOLK TERRIER - Dog
3rd : 1817 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Beeline - BORDER TERRIER - Dog
4th : 2242 CREBER, Miss C H L & BEARDOW Mr M H Talanors Hellova Treat For Sipowitz - MANCHESTER TERRIER - Dog

GUNDOG - PUPPY
Judge: Mr Frank Kane


1st : 4670 REID Mrs W Shanaz Sporran - SPANIEL (COCKER) - Dog
2nd : 2963 WATKIN Mr J W & Mrs V A Valsett Starlite Rosie Moon - ENGLISH SETTER - Bitch
3rd : 4852 WILLIAMS, Mrs A & CRAIG, Mr D & WILLOUGHBY Mrs P Foulby Calm Before The Storm - SPANIEL (IRISH WATER) - Bitch
4th : 5087 SIMPSON Mrs G Hundwith Duty To Sireva - WEIMARANER - Dog

WORKING - PUPPY
Judge: Mrs Irene McManus


1st : 6245 MORGAN Mrs S Shalowseas Am I Bothered NAF - NEWFOUNDLAND - Dog
2nd : 5310 MILES Ms J B Jaybiem Utwo - BERNESE MOUNTAIN DOG - Dog
3rd : 5207 NAWROCKA Miss I Monikoona Behind Brown Eyes - ALASKAN MALAMUTE - Bitch
4th : 6484 CUNNINGHAM Miss R Icehowlers She's The One For Icebex - SIBERIAN HUSKY - Bitch

PASTORAL - PUPPY
Judge: Mr Ray Bradbury-Boatwright


1st : 7678 DUFFIN-PENNEY Mrs S Longdorham Follow The Dream - OLD ENGLISH SHEEPDOG - Dog
2nd : 7828 FREER Mrs V Kimeeka Sams Miss Behaving at Nikara - SAMOYED - Bitch
3rd : 7566 RITCHIE Mr J & Mrs L Hollibell Ordug - HUNGARIAN PULI - Dog
4th : 6779 ATKINS, Mr G & CHARLES Mrs C Snikkles Sea Lavender - BEARDED COLLIE - Dog

UTILITY - PUPPY
Judge: Mrs Liz Stannard


1st : 8870 SHARP-BALE Mrs J Lady Godiva's Guilty Pleasures with Neradmik NAF - KEESHOND - Bitch
2nd : 8895 BELL Mrs H M & Mr A E Vallena Adelia - LHASA APSO - Bitch
3rd : 9230 STONE, Mr J & Mrs S & LYNN Mr J Afterglow Joyce Occasion at Tolpi - POODLE (STANDARD) - Bitch
4th : 8259 MASON Mrs J L Aprika Route Sixty Six - BOSTON TERRIER - Bitch

TOY - PUPPY
Judge: Mrs Irene McManus


1st : 11249 FOX Ms F J Pugnus Papageno at Dimrost - PUG - Dog
2nd : 9884 WYATT Mrs C S Bobander Surprise Surprise - BICHON FRISE - Dog
3rd : 10220 ROBSON Mrs S Obvious Oscar of Tidos - CHIHUAHUA (LONG COAT) - Dog
4th : 11059 PEMBERTON, Mrs S L & MCNAMARA Miss C Lynbank Little Man Tate - PEKINGESE - Dog


Back