highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Home
Dog Show Results
Archive
Show Information
Download
Higham Press
Feedback
Links
dog.biz






Hound Association 2009

Whippet

Judge: Dogs-Mr M Hagstedt
Bitches-Mr B Bengtsen


BEST OF BREED : 2212 STOCK, Mr R N & GILMOUR Mrs P M Ch Courthill Cast A Shadow
Dog CC : 2050 HEAD Mrs M Demerlay Rythmnblues
Res Dog CC : 1989 CLARKE, Miss A & MOORE Mr W Yialousa Frisco Bay At Sunwalkers
Bitch CC : 2212 STOCK, Mr R N & GILMOUR Mrs P M Ch Courthill Cast A Shadow
Res Bitch CC : 2062 HOWGATE, Mr M & HULL Ms Y Barnesmore Red Rose at Palmik
Best Puppy : 1989 CLARKE, Miss A & MOORE Mr W Yialousa Frisco Bay At Sunwalkers
Best Veteran : 2242 WAYMAN, Miss H & WAYMAN Mrs J Pipijay Starlight Of Scarletfair JW Sh.CM
Best Breeder : Peter Morgan

Class 371 MPD (16 Entries) Abs: 2
1st: 2130 MORRIS, L & WADDELL, G Crosscop Reason To Believe
2nd: 1943 ALDRICH-BLAKE Miss L Astrophel Paris Peacock
3rd: 2133 MOTTERSHAW Mr S R Eeri Bhi Moonlight at Elangeni TAF
Res: 2147 OLIVER Mrs P S Spyanfly Set In Stone
VHC: 2219 THOMPSON Miss F Barnesmore Casanova

Class 372 PD (15 Entries) Abs: 2
1st: 1989 CLARKE, Miss A & MOORE Mr W Yialousa Frisco Bay At Sunwalkers
2nd: 2133 MOTTERSHAW Mr S R Eeri Bhi Moonlight at Elangeni TAF
3rd: 2107 MCLEOD Mr J & Mrs J Edengrove Red Rock
Res: 2197 SMITH Mr S H & Mrs S A Courthill Chorister At Steveila
VHC: 2152 OSBORNE Mrs C Derohan And Beyond

Class 373 JD (20 Entries) Abs: 1
1st: 2225 TIPPING, Mr A J & COUSINS Mrs S Kordaline Jesse James
2nd: 2250 WILSON Mrs A M Sueve Charlie Chaplin
3rd: 2128 MORRIS, L & WADDELL, G Crosscop Mr Bojangles
Res: 1956 BECKETT-BRADSHAW, Ms A & MORGAN Mr S Mulranny Celtic Prince At Hutaka
VHC: 2117 MINNS, Mrs F J & PASCOE Mrs M Hisociety Di Mahana

Class 374 YD (10 Entries) Abs: 2
1st: 2084 LEMPEREUR Mrs D Multi Ch Bluespring's Coffee And Cream
2nd: 2213 STRONG, Mr M & Mrs J & CLINTON Miss A Marleben Magiq Marquis
3rd: 2138 NEALE Mrs C Stormalong Blackout
Res: 2108 MCLEOD Mr J & Mrs J Peperone Pot Black
VHC: 2240 WAYMAN, Miss H & WAYMAN Mrs J Beetelian Indian Brave TAF

Class 375 SBD (11 Entries) Abs: 1
1st: 2250 WILSON Mrs A M Sueve Charlie Chaplin
2nd: 2198 SMITH Mrs B M Turn of Gold at Yantabella
3rd: 2200 SMITH Mr P & Mrs E Demerlay Driving Me Crazy
Res: 2040 GILL Mr R & Mrs V Mulranny Celtic Wizard
VHC: 1946 ANDERSON Mrs M Shoalingam Senator

Class 376 PGD (16 Entries) Abs: 2
1st: 2258 YACOBY-WRIGHT Mrs L Cobyco Choice Sentiment
2nd: 2214 SYKES Mr R Falconcrag Valente At Veredon
3rd: 2239 WALKER Mrs T Turnstone Tracker
Res: 2215 SYMES Mr K & Mrs R Turnstone Trader
VHC: 1985 CAMMOILE Mrs F Elmanash Amberjack of Shagraan

Class 377 MdLD (8 Entries) Abs: 0
1st: 2050 HEAD Mrs M Demerlay Rythmnblues
2nd: 2077 KEENAN, Mrs J & SMITH Miss R Stormburst Sparkling Water At Citycroft
3rd: 2252 WILSON, Mrs C & DANIELS Ms L Nevedith Ofa Okay At Dunaruna
Res: 2032 FABER Mrs A Sufeina Hedge Your Bets
VHC: 2209 STEVENS Mr P & Mrs S Barmoll Bryn

Class 378 LD (20 Entries) Abs: 5
1st: 2101 MARTIN Mrs C Collooney Mochacchino
2nd: 2127 MORRIS, L & WADDELL, G Crosscop Brilliant Thats Me
3rd: 2184 RUSSELL Miss H Willingwisp Star Trooper
Res: 2103 MC CONKEY Mrs B Barmoll Beare Hug
VHC: 2148 OLIVER Mrs P S Spyanfly Sinatra

Class 379 OD (18 Entries) Abs: 1
1st: 2142 NEWTON Miss E W Ch Nut Chip of Nevedith JW
2nd: 2211 STOCK, Mr R N & GILMOUR Mrs P M Courthill Come Fly With Me
3rd: 2067 HUNTER Mr & Mrs R Ir Ch Mossbawnhill Better Man
Res: 2109 MCLEOD Mr J & Mrs J Eng & Ch Aus Peperone Solid Gold (Imp)
VHC: 2009 CRONIN Mrs S Lux Ch Peperone Pascal JW Sh.CM CW07

Class 380 SVD (6 Entries) Abs: 1
1st: 2116 MINNS Mrs F J Multi Ch Airescot Ruby Rascal
2nd: 1939 ADDISON Miss J Rowangarth Solar Wind JW Sh.CM
3rd: 1948 BALL Mr R Kismet Kid
Res: 1946 ANDERSON Mrs M Shoalingam Senator
VHC: 2232 TYNE Mrs S E Striker Strikes Again

Class 381 SRCD (4 Entries) Abs: 3
1st: 2165 PRICE Ms C Whisterfield Jack The Lad Among Silkdance
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 382 MPB (18 Entries) Abs: 4
1st: 2222 THOMPSON Mrs L Barnesmore Whatever ARAF
2nd: 2104 MC CONKEY Mrs B Barmoll Broken Dreams
3rd: 2037 FOSTER, Ms T A & GALLAGHER Mr S Turnstone Khameleon of Koppelwell
Res: 1996 CONWAY & OAKDEN Messrs Crosscop Infatuation
VHC: 1988 CARR Mrs G Wolfscastle Star Gazer

Class 383 PB (18 Entries) Abs: 4
1st: 2093 LONG Ms Y C Roedeane Mona Lisa
2nd: 2141 NEWTON Miss E W New Novelty Of Nevedith
3rd: 2048 HARRISON Mr P Courthill Coco Chanel
Res: 2260 YOUNG, Mr D A & WITHAM Mrs J M Demerlay Dancing In The Dark at Armabay
VHC: 2118 MIXIDES, Mrs A & MIXIDES Miss H Yialousa Scarlet Ribbon

Class 384 JB (20 Entries) Abs: 3
1st: 2062 HOWGATE, Mr M & HULL Ms Y Barnesmore Red Rose at Palmik
2nd: 2110 MCLEOD Mr J & Mrs J Peperone Pot Of Gold
3rd: 2029 ELLIS Mr & Mrs T K Railfield Rainflower
Res: 2226 TIPPING, Mr A J & COUSINS Mrs S Kordaline Rococo Lace
VHC: 2035 FISHER Mr L A Marleben Magiq Mayqueen

Class 385 YB (21 Entries) Abs: 2
1st: 2150 OLIVER Mrs P S Tannis Bay Sophies Choice With Spyanfly
2nd: 2051 HEAD Mrs M Demerlay Alwaysnforever JW
3rd: 2013 DAVIES Mrs M Spinneyhill Nutmeg For Pasharif
Res: 2176 RANDALL Mrs A Spinneyhill Songbird
VHC: 2036 FOSTER, Ms T A & GALLAGHER Mr S Koppelwell Kurious Kactus JW

Class 386 SBB (12 Entries) Abs: 0
1st: 2245 WIGNALL Mrs S A Starswift Sunset
2nd: 2016 DAY Ms E Celticmoon Oto's Black Magic
3rd: 1984 BYRD Mr J Lawleymoon Fallen Angel
Res: 2261 YOUNG, Mr D A & WITHAM Mrs J M Demerlay Vivace
VHC: 1963 BENNETT Mr M A & Mrs J M Stormburst Summer Jasmine

Class 387 PGB (23 Entries) Abs: 3
1st: 1965 BIRD Mrs P. A. Blandings Poetry In Motion
2nd: 2007 COWIE Mr J Benroy Baby Love
3rd: 2105 MC CONKEY Mrs B Barmoll Bronte
Res: 2082 LEDGER Mrs C C Tradewind Touch of Gold
VHC: 2022 DICKENSON Mrs J Selinko Red Lady from Ribblesmere

Class 388 MdLB (21 Entries) Abs: 8
1st: 2030 ELLIS Mr & Mrs T K Lakeisle Love Fled To Railfield
2nd: 2259 YACOBY-WRIGHT Mrs L Cobyco Choice Attitude
3rd: 2164 POTTS Mrs I Klondyke Touch The Stars JW Sh.CM
Res: 2188 SHORT Mr & Mrs D G Cornstalk Magic Light
VHC: 2234 VAUGHAN Mrs A Shirotae Silken Lady

Class 389 LB (29 Entries) Abs: 5
1st: 2145 OLIPHANT Mr, Mrs & Miss Edengrove Fair Dinkum
2nd: 2078 KEENAN, Mrs J & SMITH Miss R Stormburst Winter Sparkles For Citycroft JW
3rd: 2140 NEWSHAM Mrs E Gaysyde Peggy Sue
Res: 2111 MCLEOD Mr J & Mrs J Peperone Pieris
VHC: 2151 OLIVER Mrs P S Spyanfly Sharon Stone

Class 390 OB (22 Entries) Abs: 3
1st: 2212 STOCK, Mr R N & GILMOUR Mrs P M Ch Courthill Cast A Shadow
2nd: 2229 TURNBULL Mr J & Mrs V Spinneyhill Genevieve at Turnstone
3rd: 2005 COULTER Ms V Ir Ch Collooney She's The One CW07
Res: 1957 BECKETT-HUGHES Mrs J High Havoc at Hutaka
VHC: 2224 TIPPING, Mr A J & COUSINS Mrs S Vanjonstone Korda Classic

Class 391 SpVB (9 Entries) Abs: 0
1st: 2242 WAYMAN, Miss H & WAYMAN Mrs J Pipijay Starlight Of Scarletfair JW Sh.CM
2nd: 2112 MCLEOD Mr J & Mrs J Eng & Aus Peperone White Heather (Imp)
3rd: 2126 MORGAN Mr P Eng Ch Spinneyhill Camelia
Res: 2115 MEAKIN Miss J Ch Cornstalk Sweetheart of Oakbark
VHC: 2237 WALKER Mrs E Shoalingam Socialite

Class 392 SRCB (4 Entries) Abs: 1
1st: 2217 THIRD Mrs E Badger's Fable Of Bruntsfield
2nd: 2236 WALKER Mrs E Shoalingam Silver Willow
3rd:
Res:
VHC:



Back to Hound Group