highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Home
Dog Show Results
Archive
Show Information
Download
Higham Press
Feedback
Links
dog.biz






Darlington 2008 - Best in Show





Best in Show
Mr M Gadsby & Lynn's Ch & Am Ch Afterglow The Big Tease (Best in Show), with Mrs Ruth Burgess (Chairman), Mr Hans van den Berg (BIS Judge), Mrs Freda Marshall (Secretary) & Mr Compton (Newby Hall)

Reserve Best in Show
Mr A Goodsell & Ch Blackdale Carousel (Reserve Best in Show), with Mr Hans van den Berg (BIS Judge), Ms Gillian Marley (Assistant Treasurer) & Mr Ernie Paterson JP (Treasurer)

Best Puppy in Show
Mrs C A Davies & Dachida's Mister Man (Best Puppy in Show), with Mr Steve Hall (Best Puppy judge) & Mr David Guy (Assistant Secretary)

Best Vetaran in Show
Mr A C Gibbons & Gibbands Red Admiral, with Mr Denys Simpson (Best Veteran judge) & Mr Alan Mather (Assistant Show Manager)


BEST IN SHOW
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 2442 LYNN Mr J - Ch & Am Ch Afterglow The Big Tease - POODLE (STANDARD) - Dog
RESERVE : 1244 GOODSELL Mr A - Ch Blackdale Carousel (IKC) - FOX TERRIER (WIRE) - Bitch
3rd :
4th :
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

HOUND GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 157 STORTON Mr D G & Mrs H M - Ch Bromwylva Imperial Mint Of Dereheath - BASSET HOUND - Dog
RESERVE : 573 MIDDLETON Mr B & Mrs L A - Ch Ir Ch Kestos I Spy At Graythor JW Sh.CM - NORWEGIAN ELKHOUND - Dog
3rd : 327 McFAUL Mr G - Ch Ir Ch Dachville Perfect Blend - DACHSHUND (LONG HAIRED) - Bitch
4th : 100 ROBERTSON Mr G & Mrs S - Soletrader Daisy Duck - BASSET GRIFFON VENDEEN (Petit) - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

UTILITY GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 2442 LYNN Mr J - Ch & Am Ch Afterglow The Big Tease - POODLE (STANDARD) - Dog
RESERVE : 2270 LUSCOTT Mrs A E - Ch Jalus Galileo JW - LHASA APSO - Dog
3rd : 1888 GARSIDE Mrs S E - Ch Iceglint I'm Harry - BULLDOG - Dog
4th : 2206 PATTISON Mrs S E - Eastkees One More Chance - KEESHOND - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TERRIER GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 1244 GOODSELL Mr A - Ch Blackdale Carousel (IKC) - FOX TERRIER (WIRE) - Bitch
RESERVE : 1358 CRAWLEY Mrs L A - Ch Ragus Rings True - NORWICH TERRIER - Dog
3rd : 1289 JOHNSTON Mrs W - Ch Louieville Red Prince - LAKELAND TERRIER - Dog
4th : 1206 BROWN Mrs S - Lastarean Dufek Sh.CM - CESKY TERRIER - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

WORKING GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 3756 THOMSON Mr A & Mrs M - Ch Varenka The Maverick At Andimar JW - ROTTWEILER - Dog
RESERVE : 2956 LAMBERT Mrs F - Ch Alsadie Freya At Kanix - BOUVIER DES FLANDRES - Bitch
3rd : 3026 WILLIAMS Mr T S - Betalex Action Hero - BULLMASTIFF - Dog
4th : 3427 HOLLIDAY Mr & Mrs N - Ir Ch / Ch Debbollinby Vogue For Lionslord - LEONBERGER - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

PASTORAL GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 4638 RITCHIE, Mrs & Mrs, GILES, Miss & HUEBNER Mrs - Aus NZ Ch Kanetia Secret Service at Cordmaker - HUNGARIAN PULI - Dog
RESERVE : 4586 SHORT Mr S W G & Mrs E R - Int Ch Fin Ch Glenchess Revontuli - FINNISH LAPPHUND - Dog
3rd : 4216 SYMS Mr & Mrs B - Delark And All That Jazz - BELGIAN SHEPHERD DOG (TERVUEREN) - Dog
4th : 4566 PENTLAND, Mrs C T & DOVEY Mrs M M - Karabas Likande Lamenna Letta At Sturtmoor (imp Nl - ESTRELA MOUNTAIN DOG - Bitch
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

GUNDOG GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 7045 BUTLER-HOLLEY Mrs P - Sh Ch Ferndel Holly Berry - SPANIEL (WELSH SPRINGER) - Bitch
RESERVE : 5371 PINKERTON, Mrs B & PINKERTON Miss S - Ch Bareve Beesterkraal - GERMAN WIREHAIRED POINTER - Dog
3rd : 5881 SUTHERLAND Ms V - Javal Virginia Plain Jw - ITALIAN SPINONE - Bitch
4th : 6904 ALLEN, Mr A & BOTT Mr R - Trimere Talking Point of Allenie JW - SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :

TOY GROUP
Judge: Mr Hans van den Berg (Holland)


BEST : 7527 VELLA Mr & Mrs A - Cinderlace Cromwell - CAVALIER KING CHARLES SPANIEL - Dog
RESERVE : 8072 JACKSON, Miss S & JACKSON Mrs R - Ch Benatone Gold Ring - MALTESE - Dog
3rd : 8047 DAVIDSON Mr A W - Sharlarna Show Me The Money - LOWCHEN (Little Lion Dog) - Bitch
4th : 7621 DAVIES Mrs C A - Dachida's Mister Man - CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - Dog
BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :


BEST PUPPY IN SHOW
Judge: Mr Steve Hall


1st : 7621 DAVIES Mrs C A Dachida's Mister Man - CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - Dog
2nd : 100 ROBERTSON Mr G & Mrs S Soletrader Daisy Duck - BASSET GRIFFON VENDEEN (Petit) - Bitch
3rd : Not Awarded
4th : Not Awarded

HOUND - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 100 ROBERTSON Mr G & Mrs S Soletrader Daisy Duck - BASSET GRIFFON VENDEEN (Petit) - Bitch
2nd : 419 BLACKBURN Mrs E. P. Stargang Beau Belle - DACHSHUND (MINIATURE WIRE HAIRED) - Bitch
3rd : 255 SPAVIN Miss M Dialynne Musketeer - BEAGLE - Dog
4th : 323 MITCHELL Mrs F Bronia Classic Legacy (a.i.) - DACHSHUND (LONG HAIRED) - Dog

UTILITY - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 2668 HOWARD Miss H L Tameron Mr Hugo Xy - SHIH TZU - Dog
2nd : 2130 BRYANS Miss M L Marilouvales Oceans Eleven NAF - JAPANESE SHIBA INU - Dog
3rd : 2769 ROBERTS, Mr D & PRICE Mrs J Aliliah Questa With Kybo - TIBETAN TERRIER - Bitch
4th : 2223 ANDERSSON Mr C E Polielins Whitney With Tantra - LHASA APSO - Bitch

TERRIER - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 1290 MANSER, Mr J & ENGLISH Miss A Nujax My Way - LAKELAND TERRIER - Dog
2nd : 1548 TILLEY Mrs C A Starzak Solid Gold Ez Action - SOFT COATED WHEATEN TERRIER - Bitch
3rd : 1756 PURCHON Mrs M Lindenka Clancy - WEST HIGHLAND WHITE TERRIER - Bitch
4th : 1056 SINGH Miss J Comberdown Claddagh Between Vandamere - BORDER TERRIER - Bitch

WORKING - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 3607 SHERIDAN, Mrs J & WALKER Mr S Hanningfield Touch Of Magic - NEWFOUNDLAND - Dog
2nd : 3069 CREME, Ms C & DAVIES Mrs K Izralight Story Teller - DOBERMANN - Bitch
3rd : 3417 CROSS Mr & Mrs R L Debbollinby Rosebuds And Raindrops - LEONBERGER - Bitch
4th : 3931 LEAK Mr M & Mrs P Darchen Basundara - TIBETAN MASTIFF - Bitch

PASTORAL - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 4398 FOSTER Mrs C Fostebrie Creation - BRIARD - Bitch
2nd : 4967 PEARSON Miss D Edglonian Singin The Blues - SHETLAND SHEEPDOG - Dog
3rd : 4178 BURKE Mr & Mrs J Domburg Check Me Out At Tintigny - BELGIAN SHEPHERD DOG (TERVUEREN) - Dog
4th : 5047 TAYLOR Mrs T Tamlin Elizabeth Grey - WELSH CORGI (CARDIGAN) - Bitch

GUNDOG - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 6916 CORBETT Mrs A E Trimere Thriller - SPANIEL (ENGLISH SPRINGER) - Dog
2nd : 5532 HARPER Mr & Mrs J Pitswarren Eadun - HUNGARIAN VIZSLA - Bitch
3rd : 7150 HOLLINGS Mr S A & Mrs P Gunalt Manolo - WEIMARANER - Dog
4th : 6734 HOWARTH Mrs J Arkview The Analyst - SPANIEL (CLUMBER) - Bitch

TOY - PUPPY
Judge: Mr Steve Hall


1st : 7621 DAVIES Mrs C A Dachida's Mister Man - CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - Dog
2nd : 8301 EASDON, Mr A & MARTIN Mr P Yakee Noblesse Oblige - PEKINGESE - Dog
3rd : 8074 LEES Ms C P Bramerita Made For Lafford - MALTESE - Dog
4th : 8430 LEWIS Ms A Teaseltail Girls Night In - PUG - Bitch


BEST VETERAN IN SHOW
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 3990 GIBBONS Mr A C Gibbands Red Admiral - AUSTRALIAN SHEPHERD - Dog
2nd : 724 BRYCE-SMITH Mrs M Ch Nefisa Bushrah of Saruk JW - SALUKI - Dog
3rd : Not Awarded
4th : Not Awarded

HOUND - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 724 BRYCE-SMITH Mrs M Ch Nefisa Bushrah of Saruk JW - SALUKI - Dog
2nd : 328 OXLEY Mrs Y & Mr J Ir Ch Larkhund Latest Destroyer At Owlery Sh.CM - DACHSHUND (LONG HAIRED) - Dog
3rd : 804 DI DIO Mrs E J & Miss M V Nevedith Zedfa Zeeta of Kushka - WHIPPET - Bitch
4th : 422 DOUGLAS, Mrs J & BANKS Mrs S Torabbi Welsh Malt Sh.CM - DACHSHUND (MINIATURE WIRE HAIRED) - Dog

UTILITY - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 2156 ROSKELL Mrs B Ch Rahima Beat Out The Blues Sh.CM - JAPANESE SHIBA INU - Dog
2nd : 2432 GARBUTT Mrs N Nicer Spice At Tianola - POODLE (STANDARD) - Bitch
3rd : 1941 MCLEOD Mr & Mrs R Anacan Call Me Ishmael At Dunline - CANAAN DOG - Dog
4th : 1810 HOPKINS Mrs J Travistock Classic Clich'e - AKITA - Bitch

TERRIER - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 1203 ATTER Mrs S M Gloria Kvitko - CESKY TERRIER - Bitch
2nd : 1507 EVANS Mr M Squire Tom - SKYE TERRIER - Dog
3rd : 1501 JONES Mrs B Ch Pindaric Welsh Dragon - SEALYHAM TERRIER - Dog
4th : 1533 HERBERT Mr P & Mrs J Juliberrie Droicheada - SOFT COATED WHEATEN TERRIER - Bitch

WORKING - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 2853 LOADES Mrs S J & Mr M L Snowolf Pakawalup - ALASKAN MALAMUTE - Dog
2nd : 3760 TOPHAM, Mrs M A & MALTAS Mrs A L Ch Fernwood Zilla - ROTTWEILER - Bitch
3rd : 3592 MOULD, Miss M & MOULD Mrs C Mayoss Cruisin With Mobox Sh.CM - NEWFOUNDLAND - Dog
4th : Not Awarded

PASTORAL - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 3990 GIBBONS Mr A C Gibbands Red Admiral - AUSTRALIAN SHEPHERD - Dog
2nd : 4959 NELSON Mr I W & Mrs S J Rannerdale Rain Queen - SHETLAND SHEEPDOG - Bitch
3rd : 4098 PEIRSON Mrs L & Mr G Ch Ir Ch Kiltondale Mcauley JW - BEARDED COLLIE - Dog
4th : 4286 GILLESPIE Mrs A L M Detania Jillian - BORDER COLLIE - Bitch

GUNDOG - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 5676 KAVANAGH Ms M Sh Ch Withersdale Kupola - IRISH SETTER - Bitch
2nd : 6373 POUNDS-LONGHURST Mrs S Mossburn Bla Monj JW Sh.CM - RETRIEVER (GOLDEN) - Bitch
3rd : 6744 PICKERING Mrs J Belcrum Bramble Bush - SPANIEL (CLUMBER) - Bitch
4th : 6690 HARDING, Mrs B & WHITEHILL Mrs E Narod The Impossible Dream - RETRIEVER (NOVA SCOTIA DUCK TOLLING) - Dog

TOY - VETERAN
Judge: Mr Denys Simpson


1st : 8258 SCOVELL Mrs J Ch Caswell Classic Tri - PAPILLON - Dog
2nd : 7711 LONG Mr & Mrs J Solsplash Dance Of Romance - CHINESE CRESTED DOG - Bitch
3rd : 7264 BRUCE Miss J C Teazledown Crescendo For Amiesta - BICHON FRISE - Bitch
4th : 7627 ENTWISTLE Miss D Ch Lynfair Lettis Luvs Dorenty - CHIHUAHUA (SMOOTH COAT) - Bitch


Group Menu

Home Page