highampress.co.uk  
Championship show results & information ~ Show Printing ~ Web Design 
 
Championship Show Results
Toy Group
Utility Group
Working Group
Pastoral Group
Hound Group
Terrier Group
Gundog Group








Judges Critiques on www.dog.biz


Three

Retriever (Flat Coated)

Judge: Miss S Pingree



BEST OF BREED : 2404 HOLLAND, Miss K L & WEBSTER Miss A Calzeat Cwite A Catch At Flatcharm (Imp)
Dog CC : 2348 ALLEN , Mr R & MOORS Mrs J H Sh Ch Woodavens Crackerjack JW
Res Dog CC : 2465 STEPHENSON Ms Torrweaving Best Mate Of Falahall
Bitch CC : 2404 HOLLAND, Miss K L & WEBSTER Miss A Calzeat Cwite A Catch At Flatcharm (Imp)
Res Bitch CC : 2365 BROOKS Mrs D Sh Ch Castlerock Magic Moment JW
Best Puppy : 2424 MANGHAM, Mr & Mrs M W & M G & MANGHAM Miss C F Onyxro Mensa
Best Veteran :
Best Breeder :

Class 479 MPD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2424 MANGHAM, Mr & Mrs M W & M G & MANGHAM Miss C F Onyxro Mensa
2nd: 2391 GARDNER Mr & Mrs V Willowswind Phoenix
3rd: 2381 CREASY Mr & Mrs R Willowswind Orions Star
Res:
VHC:

Class 480 PD (8 Entries) Abs: 2
1st: 2366 BUCKLEY Mrs H J & Mr I M Buckleyhill Zeus
2nd: 2394 HAMMERSLEY Mr & Mrs S J Buckleyhill Morpheus for Neuspeace
3rd: 2468 THOMSON, Mrs A & RYDER Mrs J & Mr A J Jaskar Sound Of Scott
Res: 2391 GARDNER Mr & Mrs V Willowswind Phoenix
VHC: 2354 BELLAMY Mrs P Bochilbarley Night Spirit

Class 481 JD (8 Entries) Abs: 1
1st: 2433 MOON Mrs T J & Mr R J Llantrussa By The Book (ai)
2nd: 2351 ASHCROFT, Mr R & LONG Miss L Canalhouse Top Suit To Keepersway
3rd: 2457 SCOVELL Mrs J A Gwenadillo Loch Nant For Sandzoo
Res: 2400 HARRIS Mrs J L Marjosi Springtime Charmer
VHC: 2366 BUCKLEY Mrs H J & Mr I M Buckleyhill Zeus

Class 482 YD (4 Entries) Abs: 1
1st: 2464 SQUIRE, Dr J & OLIVER Mrs S Pajanbeck Black Velvet With Bramstorm
2nd: 2454 ROMEO-DIESTE Mrs M E Hopevalley Morning Mayhem JW
3rd: 2457 SCOVELL Mrs J A Gwenadillo Loch Nant For Sandzoo
Res:
VHC:

Class 483 GD (5 Entries) Abs: 0
1st: 2382 DOUGLAS Mr R F & Mrs R Greenbayhill Black Tuxedo
2nd: 2384 EGGINTON Mr & Mrs J Glendaruel Sea The Stars With Pajanbeck (ai)
3rd: 2416 KNIGHT, Mrs & JACOBS Mr & Mrs M Broomsward Hugo Boss By Gemswin
Res: 2393 HAMMERSLEY Mr & Mrs S J Stranfaer Doctor Foster for Neuspeace
VHC: 2458 SCOVELL Mrs J A Gwenadillo Wild Thyme At Sandzoo JW Sh.CM

Class 484 PGD (14 Entries) Abs: 1
1st: 2479 WHITMORE Mrs C & Mr T J Castlerock Magic's Stake On Clearfield
2nd: 2444 PLUMTREE Mrs K Matlaras Mister Micawber Jw
3rd: 2436 NICHOLLS Mr & Mrs L B Llantrussa Eton Mess With Lineover
Res: 2375 CLARKE Mrs S Shiredale Phoenix Nights At Lussac
VHC: 2361 BROOK Mrs E A Culmquill Supadupa Day

Class 485 LD (14 Entries) Abs: 3
1st: 2471 TOMLINSON Mrs H M Rainesgift Over The Moon Jw
2nd: 2362 BROOK Mrs E A Culmquill Makin' Whoopee
3rd: 2445 PLUMTREE Mrs K Reagarth Waheed Of Matlaras
Res: 2430 MILLBANK Mr R A & Mrs M Brightstart Maximillion Of Larksdown
VHC: 2466 HILLS Mr B A & Mrs E Branchalwood Benrioch At Lindisfarne

Class 486 OD (8 Entries) Abs: 0
1st: 2348 ALLEN , Mr R & MOORS Mrs J H Sh Ch Woodavens Crackerjack JW
2nd: 2465 STEPHENSON Ms Torrweaving Best Mate Of Falahall
3rd: 2437 NICHOLLS Mr & Mrs L B Llantrussa Earl Of Warwick At Lineover
Res: 2349 ANDERSON Ms K Sh Ch Ballyriver Blake
VHC: 2486 WRIGHT Mrs D M Lakemere Moonlight Shadow JW Sh.CM

Class 487 MPB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2425 MANGHAM, Mr & Mrs M W & M G & MANGHAM Miss C F Onyxro Electra
2nd: 2438 PARRY Mrs L Castlerock Black Widow For Emacote
3rd: 2462 SMITH Mrs H Bella Black Star
Res: 2389 GALE, Mrs T & GALE Miss C Willowswind Maias Wish
VHC: 2378 COOVES Mr F W J & Mrs L D Onyxro Naiad for Draketor

Class 488 PB (12 Entries) Abs: 1
1st: 2435 MURRAY Mrs H C Araminta Glass at Gayplume
2nd: 2359 BOWEN Mrs V Bochilbarley Dark Moon Over Clandrift
3rd: 2452 ROGERS-BALL Mrs J Starball Midnight Huntress
Res: 2476 VINCENT, Misses L & K & Mrs S & FARRANT Mrs J Rosslake Relive The Dream
VHC: 2469 THOMSON, Mrs A & RYDER Mrs J & Mr A J Jaskar Sound Of Iona

Class 489 JB (8 Entries) Abs: 1
1st: 2435 MURRAY Mrs H C Araminta Glass at Gayplume
2nd: 2369 CALVERLEY Miss J Gwenadillo Loch Nell
3rd: 2427 MANTLE Miss J Rhiewvalley Black Magic
Res: 2356 BELLAMY Mrs P Bochilbarley Precious Love
VHC: 2374 CHAPMAN Mrs L Canalhouse Running Flush

Class 490 YB (8 Entries) Abs: 3
1st: 2461 SMITH Mrs H Caslerock Ultimate Moment
2nd: 2385 EGGINTON Mr & Mrs P. A Pajanbeck Heaven Can Wait
3rd: 2360 WELLS Miss C Gemswin Lily The Pink Jw
Res: 2463 SMITH Mr C M & Mr A H Ronevorg Dream Deal
VHC: 2459 SIMONS Mr D C & Mrs G M Coedylan Visi D'arte

Class 491 GB (3 Entries) Abs: 1
1st: 2363 BROOKS Mrs D Castlerock Gift Of Magic
2nd: 2432 MONTANDON Mrs J S Calswish Happy Ending
3rd:
Res:
VHC:

Class 492 PGB (15 Entries) Abs: 3
1st: 2352 ASHCROFT, Mr R & LONG Miss L Beanit Luka To Keepersway JW Sh.CM
2nd: 2411 JOYCE Mr D & Mrs K Stranfaer Lucy Locket JW
3rd: 2412 KILMINSTER Mrs A R Toffedreams Whyred By Withybed
Res: 2467 THOMAS Mr B H & Mrs C S Casanjay Rhian Of Graylswater
VHC: 2422 LOMAS Mr R J & Mrs H Castlerock Northern Star over Polesgate

Class 493 LB (22 Entries) Abs: 7
1st: 2472 TOMLINSON Mrs H M Rainesgift Clemence
2nd: 2364 BROOKS Mrs D Castlerock Stormy Song JW
3rd: 2448 PRICE Mrs C Llantrussa Chiquitita
Res: 2440 PENDLETON Mr & Mrs J Goldingale Winter Rose
VHC: 2392 GRIFFITHS Mr R E & Mrs G Castlerock Magic Star

Class 494 OB (12 Entries) Abs: 2
1st: 2404 HOLLAND, Miss K L & WEBSTER Miss A Calzeat Cwite A Catch At Flatcharm (Imp)
2nd: 2365 BROOKS Mrs D Sh Ch Castlerock Magic Moment JW
3rd: 2426 MANGHAM, Mr & Mrs M W & M G & MANGHAM Miss C F Onyxro Elara JW
Res: 2350 ANDERSON Ms K Sh Ch Feldkirk Fashion
VHC: 2409 JONES Mr & Mrs B Sh Ch Benvellyn Cape Grace JW


Back